WordPress Yüksek CPU Kullanımını Azaltma

WordPress CPU tüketimi gerçekten başa bela bir olaydır. CPU tüketiminde bir çok etkenin rol aldığını belirtmek gerek. Yüksek hosting masraflarından kurtulmak adına yazımızdaki yönergeleri dikkatlice okumanızı öneririz. WordPress Yüksek CPU Kullanımını Azaltma işlemi aşağıda yer almaktadır.

Satın aldığınız hosting paketlerinde CPU limiti genellikle %20 – %25 civarlarındadır. Bu limiti aştığınızda sitenizi hosting firması bir sonraki aya kadar kapalı tutar. Bu durumda ziyaretçi kayıplarına uğramanız kaçınılmaz.

WordPress Cpu Sorunu Nasıl Çözülür?

Wordpres Eski Eklentiler

Sitenize kurduğunuz eklentiler kimi zaman çok eski kalabilir. Eski eklentileri güncelleme seçeneği varsa muhakkak güncelleyin. Zira veritabanı sorgu sayısı azalacağından siteniz rahatlayacaktır.

Gereksiz Eklentileri Kaldırın

WordPress CPU konusunda en çok eklentilerden gol yemektedir. Sitenizde çok fazla eklenti bulundurmamaya ve çok eski eklenti bulundurmamaya çalışın. Özellikle Akismet adındaki eklenti ciddi anlamda CPU kullanacaktır.W3 Total Cache , Wp Super Cache eklentilerini kurarak sitenizdeki sorgu sayısını azaltabilirsiniz. Bu arada neredeyse unutuyordum; P3 (Plugin Performance Profiler) eklentisini kurarak hangi eklentilerin sitenizi yorduğunu gözlemleyebilirsiniz. Sitenizi yoran eklentileri not ettikten sonra sitenizde bu eklentiyi de devre dışı bırakmayı unutmayın zira bu eklenti de sitenizi yoracaktır.

Sıkıştırma

Siteyi en çok rahatlatacak yöntemlerden biridir. Tema dosyalarınızı muhakkak sıkıştırın. İnternette css sıkıştırma, javascript sıkıştırma diye aratarak bir çok kaynak elde edebilirsiniz. Eklenti anlamında Better WordPress Minify, CSprite, GZippy, Simple Image Sizes, WP Smush eklentilerini sitenize kurmayı unutmayın.

Resim

Yüksek boyutlu resimleri sitenizde barındırmamaya özen gösterin. Sitenizi yavaşlatacak ve CPU kullanımını arttıracak bir diğer etken yüksek boyutlu resimlerdir zira. Bir üst başlıkta yazdığımız eklentilerden birisi olan WP Smush sitenizdeki her resmi optimize edecektir. Bariz bir optimize olmasa da işe yaramaktadır. Bariz bir optimize görmek için de tinypng.com adresinden resimleri optimize edebilirsiniz. Tinypng sitesi resim optimize konusunda bulunmaz hint kumaşı değerindedir.

Üstteki maddeler sizi CPU kullanımı konusunda hala yıpratıyorsa geriye tek bir şey kalmış demektir. VPS, VDS veya Reseller bir sunucuya geçmektir. Üstteki maddelerin yanında hala CPU sorunu varsa yüksek ziyaretçili bir sitesiniz demektir ve web hosting paketinizi bırakmalısınız.

Aklınıza takılan kısımlar için yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
  • Google Analytics Nedir?

    Google Analytics, web sitenize kullanıcıların ne şekilde ziyarette bulundukları, nereden g…
  • Backlink Nedir?

    Herhangi bir web sitesine, kendi ürün, firma veya web sitesinin linkinin verilmesine backl…
  • Tanıtım Yazısı Nedir?

    Ziyaretçilerinizin ilgisini çeken, özgün içerikli ve düzgün bilgiler içeren, anlattığınız …
Daha Fazla: Webmaster

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…