Yerli Bilgisayar Poyraz

Ülkemizde bu tarz haberleri görmek bizleri mutlu ediyor. Gelişmiş ülkelerden çok çok geri kalmamız sebebiyle, bu tarz projelere Türk Milleti olarak tam destek veriyoruz.

Mini bilgisayar olan Poyraz, oldukça başarılı bir teknolojik gelişme niteliğinde. Bilims AR-GE firması tarafından üretilmiş oldukça küçük bu bilgisayar Raspberry Pi gibi tek kartta yer alıyor.

1GB DDR 3 RAM, 4 çekirdekli ARM tabanlı işlemci, 8GB NAND depolama alanı, 30FPS’de iken 1080p (Full HD) HDMI görüntü çıkışı, 10/100 ethernet, 2 adet USB girişi, GPIO, LVDS, MIPI, IR alıcılara sahip. Ayrıca işletim sistemi olarak yerli işletim sistemi Pardus ile çalışmakta.

Mini bilgisayar Poyraz, elektrik tüketiminde oldukça başarılı. Standart masaüstü bilgisayarların kullanmış oldukları elektriğin sadece %20’sini kullanılıyor. Bu durumda yılda 3TL gibi bir elektrik tüketiyor.

Bilgisayarın talep oranı şimdilik bilinmediği için seri üretime geçilmemiş. Şirketin e-postasına gelen taleplere bakarak seri üretim yapacakları iddia ediliyor.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: NOR10
 • 6K Video Kaydı: DJI Zenmuse X7

  Havadan video görüntülenmesi ve fotoğraf çekimi konusunda çalışmalarını geliştiren DJI, dü…
 • Amazon’dan Online Kıyafet Deneme

  Dünyanın en güçlü internet sitelerinden Amazon, yeni bir satın almayla birlikte online alı…
 • Uçan Taksiler Yolda

  Uçan Taksiler Yolda

  Ulaşım şirketlerinin geleceğe dair sosyolojik ve coğrafi raporlarından çıkarımına göre 203…
Daha Fazla: Teknoloji

Buna da Bakabilirsiniz:

Gerçek Dünya Haritası: AuthaGraph World Map

Japon sanatçı Hajime Narukawa, AuthaGraph World Map isminde bir harita yayınladı ve gerçek…