Yerli Bilgisayar Poyraz

Ülkemizde bu tarz haberleri görmek bizleri mutlu ediyor. Gelişmiş ülkelerden çok çok geri kalmamız sebebiyle, bu tarz projelere Türk Milleti olarak tam destek veriyoruz.

Mini bilgisayar olan Poyraz, oldukça başarılı bir teknolojik gelişme niteliğinde. Bilims AR-GE firması tarafından üretilmiş oldukça küçük bu bilgisayar Raspberry Pi gibi tek kartta yer alıyor.

1GB DDR 3 RAM, 4 çekirdekli ARM tabanlı işlemci, 8GB NAND depolama alanı, 30FPS’de iken 1080p (Full HD) HDMI görüntü çıkışı, 10/100 ethernet, 2 adet USB girişi, GPIO, LVDS, MIPI, IR alıcılara sahip. Ayrıca işletim sistemi olarak yerli işletim sistemi Pardus ile çalışmakta.

Mini bilgisayar Poyraz, elektrik tüketiminde oldukça başarılı. Standart masaüstü bilgisayarların kullanmış oldukları elektriğin sadece %20’sini kullanılıyor. Bu durumda yılda 3TL gibi bir elektrik tüketiyor.

Bilgisayarın talep oranı şimdilik bilinmediği için seri üretime geçilmemiş. Şirketin e-postasına gelen taleplere bakarak seri üretim yapacakları iddia ediliyor.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Teknoloji

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…