Absolver için bir dövüş oyunu demek yetersiz olur. Karşımızda tam teşekküllü bir “dövüş sanatları” oyunu var. Bu türe daha önce değinmiş başka bir oyun hatırlamıyorum. Oyunculara sadece çeşitli tuş kombinasyonlarına basarak, karşısındaki rakibi yenmeleri gerektiğini söyleyen bir oyun değil. Duruşunuz, hareketleriniz ve tekniğiniz hayatta kalmanız için güvenmeniz gereken yegane unsurlar.

Absolver, MMORPG yapısıyla oyuncuyu gezmeye yönlendiren bir oyun. Amacınız harabelerin aralarında dolaşmak ve daha fazla düşmanı alt etmeye çalışmak. Öte yandan Absolver’ın tam anlamıyla bir hikaye anlattığını söylemek çok zor. Böyle bir imparatorluk neden yıkılmış, bu arkadaşların yüzüne taktıkları maskenin anlamı ne ve neden herkes dövüş sanatları konusunda bu kadar uzman?

Oyuncuya sunulan dövüş stilleri hakkında bile oldukça az bilgi var. Örneğin, anlamsızca seçmiş olduğum Windfall tekniğinin gerçekten de bana çok uygun olduğunu ilerleyen safhalarda anladım. Windfall, rakibin saldırılarından kaçıp uygun zamanda seri ataklar yaptığınız bir teknik. Öte yandan Kahlt adı verilen teknik biraz daha saldırıya yönelik. Rakipten gelecek her türlü saldırıya açık olarak pata küte dalmanız gerekiyor. Son olarak Forsaken ise daha kaçamak dövüşçüler için sunulmuş.

Bu stillerden en uygun olanıyla oyuna daldıktan sonra önümüze gelene bin tekme edasıyla oyunda koşturursanız, sizi bir güzel paket ediyorlar. Absolver, klasik dövüş oyunları gibi değil. Rakip, bilgisayar kontrolünde bile olsa gerçekten çok akıllılar. Sizin dövüş tekniğinizi çıkarıp kontrollü bir şekilde size saldırıyorlar. Yeni teknikler için ya dayak atmalı ya da bolca yemelisiniz.

Absolver’ın MMORPG yanlarından da bahsetmek gerek. Haritada dolaşırken birçok oyuncuyla karşılaşma ihtimaliniz var. Birçoğu seviye olarak üstün olsa da herkes birbirine yardım etmeye meyilli. Kendinizden yüksek seviyeli oyuncuların peşine takılmak, oyunda hızlı bir biçimde ilerlemenizi sağlayacak. Bu yüksek seviyeli oyunculardan aynı zamanda hocalık teklifi alabilir ya da bağlı olduğu okula girmek isteyebilirsiniz. Her dövüş okulunun kendine has dövüş stilleri olduğu için sadece onlar üzerinde çalışacağınızı da unutmayın. Oyunun ilerleyen safhalarında kendi dövüş okulunuzu açtığınızı da belirteyim. Bunun için karakterinizi bir hayli geliştirmeniz gerekiyor. Yani bol bol seviye almak gerek.

Absolver’ın PvE mantığı bir hayli keyifli olsa da iş PvP arenasına girince bir anda tepetaklak oluyor. Oyuncu kitlesi oldukça iyi niyetli, ona sözüm yok. Her PvP karşılaşmasından önce rakip saygıyla sizi selamlıyor. Ama kimsenin kimseye acıması da yok. En sıkıntılı kısım ise oyuncu bulma (Matchmaking) tarafı. Daha henüz 5. Seviye olmamın keyfini çıkarırken, PvP arenasında karşımda 23. Seviye bir oyuncuyu görünce ne yapacağımı bilemedim. Bir noktadan sonra yediğim dayaktan keyif alır hale geldim.

Ufak tefek sorunlara rağmen, Absolver yenilikçi dövüş mekaniğiyle ön plana çıkan bir oyun olmuş. Sloclap gibi oyun arenasında yeni bir firmadan böylesine iyi bir oyun çıkmasını alkışlamak gerek. Dövüş hissiyatının gerçekliği, atmosfer, dünya tasarımı ve kendisi gibi özgün köşeli grafikleriyle Absolver, son zamanlarda oynadığım en iyi oyunlardan birisi oldu.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Oyun

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…