Ülkemizde gün geçtikçe android telefon kullanıcısı çoğalıyor. Android telefon kullanıcılarının çoğalmasıyla beraber akıllarda: telefon için antivirüs programı gerekli mi? sorusu merak konusu.

Android telefonlara virüs bulaşması oldukça zordur. Ancak telefona yüklediğiniz farklı uygulamalar ve gezindiğiniz sitelere göre bu durum değişiklik gösterebilir. Android telefonların sistemlerine kolay kolay virüs bulaşmaz.

Bunun için telefonunuza antivirüs programı kurmanız gerekmiyor. Kuracağınız antivirüs programı telefonunuzun açılışını yavaşlatır ve performansını etkileyebilir. Ancak telefonunuza virüs bulaşma durumu da olabilir. Virüsler indirdiğiniz farklı uygulamaları kurmanız ile telefonunuzun arka planında çalışır ve telefonunuzu yavaşlatır. Bu yüzden telefonunuza indirdiğiniz uygulamaları Google Play üzerinden indirmeye ve reklam olmamasına dikkat gösterin.

Virüs ilk olarak bilgisayar kullanıcıları tarafından fark edildi. Bilgisayar yazılımları virüs için oldukça idealdir ve kolaylıkla bilgisayarlara virüs bulaşabilir. Virüsün etkisini gösterdiği bilgisayar yazılımlarında daha çok zarar ile karşılaşabiliriz. Ancak bu durum android telefonlar için geçerli değildir.

Android telefonların yazılımlarına virüs bulaşma olasılığı oldukça düşüktür. Bu yüzden virüs programlarının yüklenmesi telefonların performansını düşürmekten başka bir işlev görmez.

Android Telefona Virüs Nasıl Bulaşır?

Telefon kullanıcılarının Android’e yönelmesinin en büyük sebeplerinden biri uygulama farklılıklarının çok olması ve yayımlanan uygulamaların çoğunun ücretsiz olmasıdır. Android kullanıcılarının dikkat etmesi gereken asıl konu bu noktada ortaya çıkıyor.

Uygulama üreticilerinin yayımladığı uygulamalardan neden ücret talep etmediğini hiç düşündünüz mü? Bunun cevabı oldukça basit: geliştirilen uygulamalar kullanıcılara sunulmadan önce uygulama kurucusu uygulamanın içerisine bir takım reklamlar yerleştirip uygulama ekranında çıkmasını sağlıyor.

Uygulama yöneticisi bu sayede siz indirdiğiniz uygulamaya her giriş yaptığınızda karşınıza çıkan reklamlardan para kazanıyor. Bazı uygulamalarda ise bu reklamlar dozunu aşıyor ve telefonun bildirim ekranında bile beliriyor.

İşte ülkemizde Android telefon kullanıcılarının telefonlarının yavaşlama sebebi ve gelen bildirimlerin virüs zannedilmesinin sebebi bu. İndirdiğiniz uygulamalar telefonunuzun belleğinde belirli bir alanı kullanıyor ve reklamları belirli aralıklarla size bildirim olarak atıyor.

İndirdiğiniz uygulamalarda reklam olmamasına dikkat ederek telefonunuzun yavaşlamasını önleyebilir ve virüs denilen tabiri yaşamazsınız. Android telefonlara virüs programının kurulması gerekmez.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Android

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…