İnternet ortamında gezinirken birçok kullanıcı tarafından o anlık ekran görüntüsü alma ihtiyacı duyuyor. Ekranda çıkan resimleri ve yazıları bir fotoğrafa dönüştürmek oldukça basit. Peki Android telefonlar ile ekran görüntüsü nasıl alınır?

Neredeyse birçok telefon firması tarafından bu özellik aynı yöntemler üzerinden gerçekleşse de bazı telefonlarda farklılık gösteriyor. Genel olarak HTC, Samsung, LG, Sony, General Mobile gibi telefonlar ekran görüntüsü almada aynı yöntemi ve aynı kısayolları kullanıyor.

Samsung’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Android telefon dünyasının öncülerinden olan Samsung birçok telefon firması gibi ekran fotoğrafı çekme özelliğini telefonların kısayollarına ekliyor. Genel olarak Samsung telefonların bir çoğunda ekran görüntüsü alma kısayolları aynı olsa da bazı modellerinde farklılık gösterebiliyor.

Samsung’un eski modellerinde ekran görüntüsü almak için telefonunuzun kapatma tuşu ile menü tuşuna aynı anda basmanız gerekiyordu. Ancak yeni üretilen modellerde bu artık daha da basitleşmiş durumda. Yeni modellerinde ekran görüntüsü almak için yapmanız gereken tek şey ekrana bir kere dokunum elinizi sağa doğru hızlıca kaydırın.

Samsung’un bazı modellerinde ise genel olarak kullanılan kısayol tercih ediliyor. Ses kısma tuşu ile kapatma tuşuna aynı anda bastığınız an telefonunuzun ekran görüntüsünü alıyor.

Sony Xperia Serisinde Ekran Görüntüsü Alma

Dünya Japon devi Sony firması Xperia modelleriyle kullanıcılarına oldukça kullanışlı telefonlar sunuyor. Sony telefonlarda genellikle ekran görüntüsü alma işlemi aynıdır.

Ekran görüntüsünü almanız için yapacağınız işlem oldukça basit. Ses kısma tuşu ile telefonu kapatma tuşuna aynı anda basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Android telefonların bir çoğu ekran görüntüsü almak için aynı yöntemi kullanmakta. LG’de Sony ve Samsung gibi birçok modelinde ekran görüntüsü alma ses kısma tuşu ve güç kapatma tuşu ile gerçekleşiyor.

HTC modelinde ise ekran görüntüsü alma Samsung’un kullandığı eski bir kısayol ile gerçekleşiyor. HTC’nin modellerinde ekran görüntüsü almak için güç kapatma tuşu ve menü tuşuna tıklayarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
  • Firefox Nightly Nedir?

    Firefox Nightly tam olarak nedir ve ne işe yarar? Normal Firefox uygulamasından farkı nedi…
  • LG G6 18:9 Ekran Oranı Nedir?

    Lg tarafından tanıtımı yapılan yeni Amiral gemisi G6 modelinde kullanılan 18:9 ekran oranı…
  • Cep Masaüstü Nedir?

    Samsung Galaxy S8 gibi Premium akıllı telefonlar performans bakımından ofis PC’lerinden da…
Daha Fazla: Akıllı Telefon

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…