Bilindiği üzere dünyanın en pahalı akaryakıtı ülkemizde satışa sunuluyor. Akaryakıt fiyatlarının oldukça yüksek olmasından dolayı ülkemiz genelinde genel olarak araçların düşük motor hacimlerine sahip olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. Bunun yanı sıra yeni bir araba alma aşamasında yakıt tüketiminin ilk kriter olarak belirlenmesi de bu durumu net bir şekilde ortaya
koyuyor.

Yakıt Tasarrufu Yapmak Mümkün

Her ne kadar ülkemizde akaryakıt litre fiyatları yüksek olsa da sürücüler tarafından yakıt tasarrufu konusuna dikkat edilmelidir. Araç kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktalarla birlikte yakıt tüketiminde ciddi tasarrufların yapılabileceğinin unutulmaması gerekiyor.

Tasarruf İçin Sabit Hızla Gidin

Seyahat esnasında aracın motor devri ve şanzıman kademesi ne kadar az değişime uğrarsa yakıt tüketimi de aynı oranda düşecektir. Bu sebepten dolayı özellikle şehirler arası yolculuklarda olabildiğince sabit hızla gidilmesi tavsiye edilir. Aynı şekilde şehiriçinde özellikle trafiğin yoğun olduğu noktalarda sürekli dur kalk yapılmasının yerine öndeki araçla uygun takip mesafesi bırakarak olabildiğince yumuşak bir sürüş gerçekleştirilmesi durumunda yakıt tüketiminde ciddi bir azalma yaşanacağı görülecektir.

Motor Bakımları Aksatılmamalı

Bir aracın sağlıklı, güvenli ve verimli bir şekilde yol alabilmesi için bakımlarının eksiksiz olması büyük bir önem taşımaktadır. Periyodik olarak yapılan motor bakımları sayesinde hem büyük arızaların önüne geçilmiş olur hem de motor verimi artırılarak yakıt tüketimi düşürülür.

Yakıt Tüketiminde Lastiklerin Önemi

Sürüş şekli ve motor bakımlarının yanı sıra yakıt tüketimini direk olarak etkileyen bir diğer konu ise lastiklerin durumudur. Otomobillerde lastik basınçlarının uygun değerlerde olmaması durumunda yakıt tüketiminin artacağı gibi yol tutuşu açısından da istenmeyen problemler ortaya çıkabilir.

Ayrıca yaz ve kış lastiklerinin de uygun sıcaklıklarda kullanılması tavsiye ediliyor. Aksi taktirde hem güvenlik problemleri ortaya çıkabilmekte hem de yakıt tüketiminde artış meydana gelebilmektedir.

Sürekli Aynı Marka Akaryakıt Kullanmak

Yakıt tasarrufu konusunda aynı marka akaryakıtın kullanılması da son derece büyük bir önem taşır. Sürekli olarak güvenilir bir markanın akaryakıtı kullanılması tüketim değerlerinin düşmesinde önemli bir rol oynayacaktır.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Otomobil

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…