Herhangi bir web sitesine, kendi ürün, firma veya web sitesinin linkinin verilmesine backlink denir. Arama motoru sonuçlarında en üstlere çıkmanız açısından önem teşkil eden backlink, web sitenizin SEO’sunu yükseltecek unsurlardan biridir.

Backlink Ekleme Nasıl Yapılır?

Backlink ekleme, web sitenizin ismini tanıtım yazınızın içinde geçirerek başka bir sayfadan yönlendirmeniz esasına dayanır. Bir başka deyişle herhangi bir web sitesinden yapacağınız backlink çalışmasının ardından ziyaretçinin bu siteden tıkladığı linkle beraber sizin web sitenize yönlendirilmesi de denebilir.

Backlink Siteleri Nelerdir? Backlink Sitelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Backlink sitelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi olarak backlink vereceğiniz sitenin kalitesi ve güvenilirliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Google botunun web sitenizin kalitesine dikkat ettiği önemli bir durum olarak karşımıza çıkan backlink, yeni gelen güncellemenin de ardından önemini daha da artırmış durumdadır. Yani web siteniz adına yaptığınız SEO çalışmalarında SEO anlamında sizden daha kaliteli sitelerden backlink almanız durumunda sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst noktalara gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak arama motoru sonuçlarında sizden daha iyi durumda olan sitelere verdiğiniz backlinklerde dikkat etmeniz gereken önemli bir durum olarak da, backlink verdiğiniz sitenin özgün ve kaliteli içerikler girerek paylaşımlar yapması olacaktır. Çünkü Google botlarının önem verdiği backlink çalışması sitenizin bu botlar tarafından güvenilir olmayacağı esasına dayanabilecektir. Hatta google aramalarında silinebileceğiniz gerçeğiyle bile karşılaşabilirsiniz.

Ücretsiz Backlink Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Web sitenize alacağınız backlinklerde kaliteli ve güvenilir bloglarda veya forumlarda konuyla alakalı yorum yazarak backlink çalışması yapın.
 • Bu blog veya forumlarda profil ve imza kısmında web sitenizin linkinden faydalanın.
 • Sitenizin kaliteli sosyal medya hesaplarına sahip olması ve hesabınızın profilinde yapacağınız paylaşımlarla birlikte burada uygulayacağınız backlinkle birlite arama motoru sonuçlarında web sitenizin üst sıralara çıkması sağlanacaktır.
 • Reel kişilerin kendi hesaplarından paylaşım yapacağı düzeyde kaliteli kampanyalar düzenleyerek backlink oranınızı üst seviyelere taşıyın.
 • Yapacağınız sosyal imlemeler botlar tarafından olumlu karşılanır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus kendi emeğinizle bu imlemeyi gerçekleştirecek olmanızdır. Otomasyon sisteminden Google botları fazla hoşlanmaz.
 • Chrome’a bir eklenti çıkın. Bu, markanızın duyulurluğu açısından iyi bir gelişme olarak size olumlu sonuçlar doğuracaktır.
 • Uzantısı “gov” ve “edu” olan sitelerde verebileceğiniz backlinkler Google botlarının önem verdiği bir durumdur. Bu uzantıya sahip olan siteler devlet kurumları ve üniversitelerdir. Sosyal yardım kampanyalarıyla bu sitelerde backlink çalışması yapabilirsiniz.
 • Sizinle aynı kalitede ve güvenilirlikte, aynı içeriğe sahip ancak farklı sektörlerde olan sitelerle iletişime geçerek birbirinize backlink çalışması uygulayın.
 • Güvenilir rehber sitelerine üye olarak sitenizin ismini kaydedin.

Bu yapacağınız çalışmalarda her zaman doğal olmaya özen gösterin. Botlar yardımıyla yapacağınız backlink çalışmaları Google botlarının durumu fark etmesiyle birlikte web siteniz açısından kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu durum web sitenizin arama motoru sonuçlarından silinmesine bile sebep olabilir.


Daha Fazla İlişkili Makale
 • Google Analytics Nedir?

  Google Analytics, web sitenize kullanıcıların ne şekilde ziyarette bulundukları, nereden g…
 • Tanıtım Yazısı Nedir?

  Ziyaretçilerinizin ilgisini çeken, özgün içerikli ve düzgün bilgiler içeren, anlattığınız …
 • SEO Nedir?

  Açılımı Search Engine Optimization olan SEO’nun Türkçe meali arama motoru optimizasy…
Daha Fazla: Utku Akyıldız
 • Google Analytics Nedir?

  Google Analytics, web sitenize kullanıcıların ne şekilde ziyarette bulundukları, nereden g…
 • Tanıtım Yazısı Nedir?

  Ziyaretçilerinizin ilgisini çeken, özgün içerikli ve düzgün bilgiler içeren, anlattığınız …
 • Web Sitesinde AMP Nedir?

  Hızlandırılmış mobil sayfalar olarak Türkçe’ye çevrilen AMP’nin açılımı, Accel…
Daha Fazla: Webmaster

Buna da Bakabilirsiniz:

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, web sitenize kullanıcıların ne şekilde ziyarette bulundukları, nereden g…