Yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğine dair tartışmaları takip ediyor olmalısınız. Dünyadaki binlerce bilim insanı ve aydın Birleşmiş Milletler’e baskı yaparak ülkelerin yapay zekalı robot silahlar geliştirmelerinin önüne geçmesini istiyorlar. Ancak ne var ki, Birleşmiş Milletler’in kurucu ve en ağır abi üyeleri olan ABD, Rusya ve Çin zaten yapay zekalı robot silahlar geliştirmek konusunda birbirleriyle yarışıyorlar ve durmaya da niyetli değiller.

Peki robotlar insanlara nasıl tehlike yaratabilir? Bu sorunun cevabını Matrix veya Terminator gibi filmlerde aldık. Ancak Matrix ve Terminator’den çok önce 1970’li yıllarda Battlestar Galactica vardı. Battlestar Galactica, uzak bir evrende yaşayan insanların geliştirdiği yapay zekanın isyan ederek insanların gezegenlerini yok etmesini, bu kıyımdan kurtulan bir savaş gemisi olan Galactica ile beraberindeki bazı diğer gemilerin robotlardan (Saylonlar) kaçışını anlatıyordu. Bu öykü o kadar çok sevildi ki, 70 ve 80’li yıllarda büyük bir fenomene dönüşen dizinin yeniden yorumlanmış hali 2008’de yeniden televizyonlara geldi. Bu kez öykünün aksiyon yanı kadar felsefesi de öne çıkmıştı ve öykü kısa sürede TV’lerin en fazla seyredilen dizisine dönüştü. İşte bu efsanevi dizi film, Battlestar Galactica, şimdi bir strateji oyunu olarak PC ekranlarına geldi.

Oyun, Galactica evrenindeki ilk Saylon savaşını konu alıyor. Yani robotların isyan ederek insanlara saldırdığı ilk büyük savaşın öyküsünü oynayacak ve 12 insan kolonisini robotların acımasız yok etme hırsından koruyacağız.

Oyuna alt seviye bir amiral olarak başlıyorsunuz. Emrinizdeki birkaç gemiyle çevrede tehdit oluşturan robot gemileri yok etmeye çalışıyorsunuz ancak işler zamanla değişiyor ve dev bir savaşın içine giriyorsunuz. Bu sırada koloni gezegenleri korumalı, kendinize yeni gemiler inşa etmeli, donanmanızı güçlendirmeli ve robotlarla savaşmalısınız. Battlestar Galactica: Deadlock, bir imparatorluk kurma / 4X strateji oyunu değil. Oyundaki amacınız sadece 12 koloninin askeri varlıklarını yönetmek. Kolonilerin sağladığı kaynaklarla, tersanelerle donanmanızı yeniliyorsunuz. Savaşta ise farklı gemilerin farklı yeteneklerini kullanarak kendinize değişik taktikler yaratabiliyorsunuz. Taktik savaş kısmı ise bir hayli detaylı. Gemilerdeki farklı alt sistemleri, farklı silahları kullanıp, doğru manevralar yaparak düşmanla çatışmayı zafere götürmeye çalışıyorsunuz.

Oyun genel olarak başarılı ve keyifli bir yapım. Ancak birkaç ufak detaya dikkat edilmemesi benim keyfimi kaçırdı. Örneğin, Battlestar Galactica evreni, karakterlerin ağırlıkta olduğu bir evrendir. Robotların fiziksel üstünlüğüne karşı karakterlerin zekası ve yetenekleri ön plana çıkar. Oyunda da bazı gemilere atanabilecek kumandanların farklı yetenekleri ile oyuna çok güzel bir RPG tadı da katılabilirmiş. Grafik olaraksa, çok ahım şahım bir yapım olmamasına rağmen, oyun kendini oynattırıyor. Ancak ışıklandırma konusunda biraz daha hassas davranıp gemilerin gölgede kalan kısımlarını aydınlatacak birkaç ışık kaynağı daha kullansalarmış, gölgelerin arasında kaybolan gemi tasarımlarını incelemek için gözümüzü o kadar yormak zorunda kalmazdık. Sonuç olarak, oyun güzel. Strateji severleri mutlu edecek, Galactica sevenleri ise mest edebilecek bir oyun. Sanırım, ikinci oyunda Battlestar Galactica’nın robotlardan kaçış öyküsünü oynayacağız ve artık orada karakterleri de görme şansı bulacağımızı umuyorum.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Oyun

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…