Oyun oynarken, film izlerken, video izlerken veya herhangi bir şey yaparsan bilgisayarda donma ve sesin takılı kalması sorunu, birçok kişinin karşılaştığı bir problemdir. Bu sorunu yaşayanlar genellikle kasadan veya laptoptan ”dırrrrr” vea ”bırrrr” şeklinde bir sesin takılı kaldığını söylemektedir.

Bilgisayarda donma ve sesin takılı kalması sorunu, çeşitli nedenlerle yaşanabilmektedir. Bu çeşitli nedenlere bağlı olarak da farklı çözümleri bulunmaktadır.

Driver: Bilgisayarda donma sorunu, yazılımsal olarak da yaşanabilmektedir. Eğer donanımda bir sorun yoksa, yazılımınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Temiz bir Windows 8 kurduktan sonra en güncel sürücüleri bulup yüklemesini bekleyebilirsiniz. Bu işlemi manuel olarak da yapabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki tüm sürücülerin en son sürümde olduğundan emin olmalısıdır.

Driver Identifier sitesinden driverların güncelliğini kontrol edebilir ve yükseltme işlemlerini yapabilirsiniz.

Ekran Kartı: Bilgisayar donuyor ve tiz bir ses takılı kalıyorsa, bu sorun büyük ihtimalle ekran kartından kaynaklanıyor olabilir. Bilgisayarınızın garanti varsa; ekran kartını garantiye vermeniz gerekmektedir. Galax, Zotac, Sapphire, Evga ve Powercolor gibi ekran kartları daha az sorun çıkartmaktadır. Ekran kartını değiştirerek donma ve sesin takılı kalması sorununu çözebilirsiniz.

Isınma: Bilgisayarda donma, kasma, yavaşlama gibi sorunların büyük bir kısmı ısınma yüzünden yaşanmaktadır. Özellikle HP, Acer ve Lenova gibi markaların laptopları başta olmak üzere ısınma sorunu dizüstü bilgisayarlarda sıkça yaşanmaktadır.

Isınma sorununu gidermek için bilgisayarın fan kısmını temizlemeniz iyi olacaktır. Azami dereceyi geçen bilgisayarda donma, kasma hatta kapanma sorunları yaşanmaktadır.

Bununla birlikte özellikle laptop kullanıcıları bilgisayarı direkt olarak kucakta veya masada kullanmak yerine altına fanlı ve süngerli soğutuculardan alabilirler.

Hoparlör: Eğer sorun ses kartı veya hoparlör kaynaklıysa, hoparlörü çıkartarak veya tam olarak sabitleyerek sorunun giderilip giderilmediğini gözlemleyebilirsiniz. Ses kartında sorun varsa, ses kartını çıkartıp deneme yaptıktan sonra bunu anlayabilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Hatalar

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…