Bluetooth her geçen gün biraz daha hayatımızın değişmez bir parçası haline gelmekte. Neredeyse herkes bu kablosuz standardı akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve kablosuz kulaklık gibi aksesuarlarında kullanmakta. Durum yakın gelecekte de değişmeyecek: Market araştırmacısı ABI Research’a göre 2021 yılında piyasada 5 milyar Bluetooth’lu aygıt satışı beklenmekte. Özellikle kol saati, ışıklar ya da termostat gibi ev araçlarında oldukça büyük bir potansiyel yatmakta. Özellikle Bluetooh’un beşinci jenerasyonunun eşyaların interneti haline dönüşmesi beklenmekte. Takip eden üç yenilik özellikle güç tasarruflu Düşük Enerji moduna (LE) özel olarak uygulanabilir.

Yüksek Veri Akışı: maksimum veri transfer hızı 1’den 2 MBit/s.’ye artıyor.

Daha Fazla Kapsama: Engelsiz alanda kapsama alanı 50’den 200 metreye artmakta

Daha İyi Bilgi Transferi: olarak adlandırılan depolarda sekiz kat daha fazla veri saklanabilmekte

Bunlara ek olarak yeni Bluetooth özellikleri de gösteriyor ki radyo müdahalelerine karşı optimizasyon da sağlanılmış. Bu konu oldukça önemli, çünkü Bluetooth artık 2.4-GHz kanalını kullanmakta ve WLAN, bitişik LTE’nin yoluna çıkabilir.

Maksimum Oran Sadece İsteğe Bağlı

WLAN, GBit alanında devamlı hız rekorunu arttırırken, Bluetooth LE inişli çıkışlarla MBit/s oranını yakaladı. Buna karşın Bluetooth, LE modunda hızını iki kat Mbit/s arttırmışa benziyor. Tabi bu Bluetooth LE’yi uçurmamakta, çünkü halen birkaç kısıtlamayla karşı karşıyasınız. 2 MBit/s maksimum hız sınırı, yani net hızınız 1.4 MBit/s aralığında olacaktır -tabi her şey optimum seviyede ilerlerse. Diğeri ise Bluetooth veri doğrulama üzerinde tasarruf ettiği için bu hız sadece yakın mesafelerde elde edilebilmekte. Ayrıca yeni sürüm LE transferler için genellikle 2 MBit/s hız kullanmamakta; bu üreticilerin aygıtlarında kullanabileceği bir seçenek. Alternatif olarak 1 MBit/s, 500 KBit/s ve 125 KBit/s limitleri de kullanılabilir. Problem ise şu: tüm Bluetooth cihazlar için 1 MBit/s tek transfer seçeneği.; diğerleri opsiyonel – bunun uyarlanışı da üreticiye bağlı, yani Bluetooth 5 cihazların LE modda daha hızlı olacağının garantisini veremeyiz.

Nesnelerin Kusursuz İnterneti

Bluetooth genellikle kısa mesafelerde kullanılsa da ekipmanlarla bu mesafe 500 metreye kadar çıkabilmekte. Bununla beraber iletim kapasitesinin de buna uygun seviyede arttırılması gerektiği için bu mesafe artırımı oldukça pahalıya mâl olmakta. LE modu ötesinde Bluetooth için iletimin 100 mW seviyelerine çıkabildiği, daha geniş kapsama alanları da mevcut. Bu tür Bluetooth modülleri çok fazla enerji harcamakta -dolayısıyla sadece, özellikle küçük IoT araçları için bir kullanılan bir kriter durumunda. Bluetooth LE’de ise durum artık daha farklı. Bluetooth, iletim seviyesi arttırmadan, kapsama alanını genişleten Forward Error Correction (FEC) modülünü kullanmakta. Tabi bu gelişme sırasından veri transfer hızınızdan biraz feragat etmektesiniz.

Eğer Bluetooth’u bir protokol dizini olarak düşünürseniz, Bluetooth 5’de mesafe artırımı konusunda yenilikler en alt (fiziksel) katmanda etkin. Kullanıcı verileri isim ve kodlanmış olarak iki sefer aktarıldığı için alıcı eğer varsa hataları kendisi düzeltebilmekte. Bu yüzden kodlamanın temel taşı sembol oranı. En basit şekilde her bir iki kez transfer edilmekte. Her sıfır, 00 olarak gönderiliyor: 1 ise 11 olarak. Bu eşli gönderim veri hızını 1 MBit/s’den 500 MBit/s indirmekte. Buna ek olarak kapsama genişliği arttırılırken kodlama da daha kapsamlı hale geliyor. Veriler bu konumda iki değil sekiz sembolle gönderilmekte. Her sıfır 00110011, her bir 1001100 olarak sembollendiriliyor. Alıcı 11001101 karakter satırı edindiğinde son kısımdaki hata kolaylıkla tanımlanıp, doğrulanabilir. Veri transfer hızı ise bu konumda 125 KBit/s’ye kadar gerilemekte.

Fenerler ve Birbirine Geçti

Bluetooth 5 ayrıca Bluetooth fenerleri ile bağlantı olmadan transfer edilen mesaj uzunluğunu da arttırmakta. Yani güzel sanatlar müzesinin tanıtımı ya da binaların navigasyon verileri gibi küçük bilgiler tek seferde gönderilebilmekte. Bluetooth 4.x, fenerlerle 30 byte’da gezinirken, Bluetooth 5, 256 byte ile maksimum veri transferini sekiz katına çıkarmakta.

Bluetooth 5 aygıtlar tüm modları kendi işlemcisinde kontrol ediyor, dolayısıyla temelden uyumlular. Kullanıcılar tüm aygıtları aynı anda kullanabilmekte. Bir sonraki loT geliştirmesi Bluetooth aygıtları için daha basit bir etkileşime olanak tanıyan bir birbirine geçiş mekanizması olmalı ki bunun 2017 ortalarında tanıtılması beklenmekte. Böylelikle Bluetooth aygıtlar LE modda diğer bir aygıttan aldığı verileri başka bir aygıta aktarabilecek. Böylelikle eşleme zahmeti daha değişik olmadan kapsama alanını arttırma yolları da açılacaktır.


  • En Köşelerdeki WLAN

    Ofislerde tavana asılı onlarcasını görmüşsünüzdür: WLAN Erişim Noktaları (AP). Bu düz kutu…
Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Donanım

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…