Samsung Galaxy S8 gibi Premium akıllı telefonlar performans bakımından ofis PC’lerinden daha üstün değilse bile eşit güçte. Küçük ekranları ve klavyenin olmayışı dert olmasaydı, ofiste başka bir PC’ye ihtiyacınız bile kalmazdı. Samsung’da böyle düşünüyor olacak ki şirket amiral gemileri S8 ve S8+ için kurulum istasyonu artı Android arayüzü geliştirerek ‘’Bilgisayarını unut!’’ sloganıyla yola çıkıyor.

105 mm genişlik, 45 mm uzunluk ve 230 gram ağırlığıyla DeX istasyonu tam bir hamburger ölçütlerine sahip diyebiliriz. Harici ekranı HDMI ile bağlanarak Full HD çözünürlük sunuyor (1920 x 1080). Kablosuz yansıma seçeneği DeX’de bulunmamakta. Diğer bağlama seçenekleri ise Ethernet girişi ve fare+klavye+USB çubuk için iki adet USB 2.0 girişi. Galaxy güç adaptörü ile USB-C arayüzüyle güç kaynağı olarak da kullanabilirsiniz. Güç paketleri işletim için yeterli olmamakta. DeX istasyonunu kaldırdığınızda USB-C prizini alt kısımda görebilirsiniz. S8 ve S8+ buraya takılır, takılmaz görüntü kararıyor ve yaklaşık on saniye sonra DeX arayüzü harici ekranda beliriyor. Masaütü simgeleri, görev ve bilgi çubuğu, başlat butonu, alt ekran aralığı ve tasarımıyla işletimin Windows’u andırdığını da belirtelim.

Oyun Modunda Overscan’siz TV

Örneğin otel odanızda TV seti varsa, Overscan (1:1) özelliğini kapatarak bunu ekran olarak kullanabilirsiniz. Bunu yapmazsanız ekranın kenarları kullanılmayarak arada büyük boşluklar oluşacaktır. Gecikme olmadan çalışmak için tüm resim geliştirme ayarlarının (Oyun modu) kapalı olması önerilmekte. Ses çıkışı yine akıllı telefondan yapılmaya devam ediyor. Eğer bunu istemiyorsanız, elinizdeki tek seçenek Bluetooth kulaklık kullanmak, çünkü DeX’de jak girişi bulunmuyor.

Telefon Etkin Kalmakta

Dex kullanımı sırasında telefon özellikleri de pratikte aktif kalmakta. Halen arama yapabilir, SMS gönderip, almaya devam edebilirsiniz. Diğer bir yandan DeX’in uyumluluk sorunları da bulunmuyor. Örneğin, testimizin başında akıllı telefon klavyesi Türkçe ayarlı olsa da harici klavye İngilizce yapılandırılmıştı. Daha sonra fiziksel klavyenin dilini de Türkçe belirleyerek doğru tuş dizilimini uyarladık. Öte yandan bazı uygulamalar DeX için iyileştirilmiş durumda ve fareye Windows’taki gibi cevap vermekteler. Diğer uygulamalarsa sadece sol tıklamaya karşılık verebilmekte; içerik menülerine uzun tıklamayla erişebilmektesiniz. E-mail uygulamasında konudan içerik alanına oklar ile geçebilmektesiniz. Google Haritalar’da DeX için yakınlaştırma seçeneği bulunmamakta. Kurulu Samsung ve Chrome tarayıcıları çoğu URL’yi masaüstü sürümlerinden açarken, Wikipedia gibi bazı sitelerin mobil sürümleri de karşımıza çıkabilmekte. Uygulamalar günlük ofis kullanımı için iyi. Windows programları Virtual Desktop Infrastructure çözümü ile Citrix gibi üçüncü parti sağlayıcılarıyla yayınlanabilmekte.

Pürüzsüz Çoklu Görev Yönetimi

DeX çoklu uygulamaların açıldığı ve hatta arka planda video oynatıldığı senaryolarda bile gecikme yaşatmıyor. Üstelik buna DeX için iyileştirmemiş uygulamalar da dahil. DeX istasyonunda telefonu soğutmak için kullanılan fan duyuluyor. Telefonunuz çaldığında, S8’i kolaylıkla istasyondan kaldırabiliyorsunuz. Uygulamaların kapatıldığına dair bir uyarı mesajı geliyor; testlerimizde etkin uygulamalar telefon tekrar istasyona yerleştirilene kadar açık kalmaya devam etti.

Halen Bir Notebook Değil

Eğer Windows ile Android arası hibrid sitillere aşinaysanız, DeX’le de kolaylıkla çalışabilirsiniz. Fakat asıl soru kimlerin hedef kitle olarak seçildiği. Bize göre çalışma ortamına daha uygun bir araç.


  • 3’ü 1 Arada Devrim: Akıllı Telefon

    Bundan 10 yıl önce Apple’ın kurucusu San Francisco’daki konuşmasında ilk iPhone cihazını t…
Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Akıllı Telefon

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…