Windows’da virüs tarayıcısı zaten olmazsa, olmaz. Şimdiye kadar geçerli olan bu altın kural, güvenlik uzmanlarının piyasadaki seçenekleri yeterli bulmaması dolayısıyla geçerliliğini yitirmekte. Eleştirmenlere göre virüs tarayıcılara aslında güvenlik sağlamamakta – aksine: gelişigüzel programlama yüzünden sistemde güvenlik açıklarına dahi sebep olabilmekteler. Veri koruma geliştiricilerinin şöhreti karşı koyabildikleri saldırılarla doğru orantılı, reklam departmanları da nasıl tam anlamıyla koruma sağlayabildiklerine vurgu yapmakta. Her ne kadar genel itibari olarak haklı olsalar da, hiçbir virüs tarayıcısı mükemmel şekilde çalışmaz. Her ne kadar çoğu tehdidi önleyebilseler de Windows’ta etkin güvenlik için yeterlilik sağlamamakta. Bu durum PC kullanıcıları için şu anlama gelmekte: virüs tarayıcınızı çöpe atmayın, fakat gözü kapalı da güvenmeyin. Virüs tarayıcısı genel anlamda koruma stratejinizin sadece bir parçasıdır. Göz önünde bulundurmanız gereken diğer on modülü de sizler için sıralıyoruz… Daha fazla güvenlik için 10 ipucu:

1- Doğru virüs Korumasını Seçin

Her zaman olduğu gibi virüs koruma görevinin Windows’ta bittiğini savunmaktayız. Yapmanız gereken sadece doğru virüs tarayıcısını seçmek. Windows 10’da entegre Windows Defender özelliği zaten entegre şekilde gelmekte. Uygulama her ne kadar testlerimizde en iyi sonuçları almasa da Windows’a entegre oluşu ve uyumsuzluk sağlamamasıyla ideal bir seçenek. Ayrıca Microsoft’un Windows 10 için Geliştirici Güncellemesini tekrar çıkarması da işlemi oldukça basitleştirmekte. Öte yandan üçüncü parti sağlayıcıları Malware saptamasında genellikle Defender’dan daha sonuçlar vermekte. Kaspersky Internet Security 2017 şuan için en iyiler listemizin başında yer alıyor. Eğer aile koruması ve şifre depolama gibi özellikleri kullanmak istemiyorsanız, Kaspersky Antivirus gibi daha sade sürümüne de yönelebilirsiniz.

2- Güncellemelerden Haberdar Olun

Eğer Windows güvenliğini kafaya koyduysanız, güncellemeler favori kelimeniz olmalı. En önemlisi Windows güncellemeleri, fakat sadece Windows’u güncellemeniz de yeterli değil. Bunun yanında Office, Firefox veya iTunes gibi yüklediğiniz yazılımları da güncel tutmanız gerekli. İşletim güncellemesi Windows altında kolayca yapılabilmekte. Windows 10’da olduğu gibi Windows 7’de de ayar güncellemelerini otomatik olarak edinmektesiniz. Güncelleme kısmı programlarda daha karmaşık bir hâl alabiliyor. Firefox veya Chrome gibi gelişmiş programların zaten kurulu otomatik güncelleştirme özellikleri uzun zamandır bulunmakta. SUMo (Software Update Monitor) düzenli güncelleştirmelerde size yardımcı olmak adına yeni güncelleme çıktığında sizi uyarabilen bir araç. Kardeş uygulaması DUMo (Driver Update Monitor) ise aynı görevi sürücüler için gerçekleştirmekte. Her ne kadar bu iki araç sizi güncellemelerden haberdar etse de bunları kurma işini kendizin yapması gerekiyor.

3- Güvenlik Duvarını Kaldırın

Windows’ta kurulu güvenlik duvarı tüm sorguları engelleyerek iyi bir iş çıkarıyor. Fakat standart ayarlardan kurtularak bundan çok daha fazlasını yapabilecek potansiyele sahip: Kurulu tüm programları güvenlik duvarında giriş açabilmekte. Ücretsiz Windows Firewall Control aracı bu konuda size daha fazla işlevsellik sunuyor. Aracı başlatın ve »Profiles« altından »Medium Filtering« seçeneğini seçin. Böylelikle güvenlik duvarı dışa bağlantılarda önceden belirlenmiş bir dizi kuralı uygulayacaktır. Dilerseniz, atılan adımları kendinizde belirleyebilirsiniz. Bunun için program penceresinin sol alt kısmındaki Not Defteri simgesine tıklayın. Her bir programı engelleyip, engelini fare ile kaldırabileceğiniz klasik bir görünüme de geçebilirsiniz.

4- Özel Koruma Kullanın

Güncelleme, virüs koruması ve güvenlik duvarı ile total güvenliğin en önemli üç adımını atmış bulunmaktasınız. Şimdi iş ince çekme zamanı. Bilgisayara yüklediğiniz ek programların çoğunda bulunan bir özellik de işletimin kendilerine sunduğu çoğu güvenlik özelliğini kullanmamalarıdır. EMET (Enhanced Mitigation Experience Toolkit) gibi anti-istismar araçları ile kurulu programları en iyi ayarları kullanmaya zorlayabilirsiniz. Bunun için »Use recommended settings« seçeneğine tıklayın ve aracın işi sizin yerine yapmasına izin verin.

5- Şifrelemeyi Yükseltin

Kişisel verilerinizin güvenliğini onları şifreleyerek büyük ölçüde arttırabilmeniz mümkün. Şifrelemeyle verileriniz başkalarının eline geçse dahi açabilmesi için ilk olarak şifreyi çözmesi gerekmekte. Windows’un Pro sürümünde bu iş için kullanabileceğiniz BitLocker seçeneği bulunmakta. Programı denetim masasından yapılandırabilirsiniz. Bu iş için bir alternatif de VeraCrypt. Açık kaynaklı bu yazılım piyasadan uzun zaman önce çekilen TrueCrypt’in devamı niteliğinde. Eğer sadece kişisel verilerinizi korumak istiyorsanız, »Create Volume« ile şifreli konteynırlar yaratabilirsiniz. »Create an encrypted file container« seçeneğini seçin ve asistanın talimatlarını takip edin. Tamamlanan veri kasası daha sonra Windows Gezgininden bir sürücü gibi kullanılabilmekte.

6- Kullanıcı Hesaplarını Koruyun

Eğer kısıtlı haklara sahip standart kullanıcı hesapları kullanıyorsanız, hacker’lar çoğu güvenlik boşluğundan faydalanamamakta. Dolayısıyla PC’nizde rutin işleriniz için yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Windows 7’de Denetim Masası altından »Kullanıcı hesabı ekle/kaldır« sçeneği ile bunu yapabilirsiniz. Windows 10’da ise seçenek »Ayarlar« ve »Hesaplar« altında »Aile & diğer kişiler« altında bulunmakta.

7- VPN’i Etkinleştirin ve Kullanın

Evde kendinize ait, bağlanan kullanıcıları, şifrelemeleri ve erişim parolasını belirleyebileceğiniz WLAN bağlantısını kullandığınız için güvenliğiniz yüksektir. Fakat oteller gibi erişim noktalarından erişim sağlamak tehlikeli bir iş. İlk olarak ağa kimlerin bağlandığından bihabersiniz. Ayrıca ağ erişiminin güvenliğini de siz belirlemiyorsunuz. Dolayısıyla ortak ağlardan bağlanırken VPN (Virtual Private Network) kullanmanızı öneriyoruz. Operanın tarayıcısı dâhili bir VPN aracı zaten bulunduruyor. Tarayıcıyı yükleyin ve »Ayarlar« içerisinde »Veri Koruma & Güvenlik« kısmına girin. »VPN« kısmına geçin ve »VPN’i etkinleştir« seçeneğini işaretleyin.

8- Görülmeyen Kablosuz Bağlantıları Azaltın

En ufak şeyler bile fark yaratabilir. Eğer WLAN ya da Bluetooth gibi kablosuz bağlantıları kullanmıyorsanız, bunları kapatın – böylelikle olası giriş noktalarını da kapatmış olursunuz. Bunu en kolay Windows 10’un bilgi merkezinden yapabilirsiniz. Aynı ayarlar Windows 7’de »Ağ Bağlantıları« altında bulunmakta.

9- Parolalarınızı Yönetin

Her bir parolayı tek sefer kullanmalısınız. Ayrıca bunlar içerisinde özel karakter, küçük ve büyük harflerle sayılar da bulundurmayı unutmayın. Ve evet, parola olabildiğince uzun olmak zorunda. Tercihen on karakter ve üzeri. Günümüzde parola güvenliği kullanıcıların her birini ezberlemesi gerektiğinden oldukça önemli bir hale geldi. Dolayısıyla imkânınız varsa, parola yerine diğer prosedürlere yönelin. Örneğin, Windows girişleri: Eğer Windows Hello destekleyen bir kameraya sahipseniz, girişler için yüz tanımlamasını kullanabilirsiniz. Parola hatırlama konusunda da tüm parolalarınızı tek bir ana parolayla yönetmenize olanak tanıyan KeePass gibi bir araç da kullanabilmeniz mümkün.

10- Tarayıcıda Gizliliğinizi Koruyun

Çevrimiçi güvenliğinizi korumanın pek çok yolu mevcut – Firefox için Privacy Settings eklentisi de bunlardan biri. Programı kurun ve »Full Privacy« ayarını seçin. Böylelikle Firefox tarayıcı geçmişi gibi verilerinizi hiçbir şekilde paylaşmayacaktır.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Donanım

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…