DNS adresi tarayıcılar üzerinden kullanıcıya iletilir ve bu işlem otomatik olarak yapılır. Ancak bazen DNS adresleri kullanıcının isteğine göre kişiye iletilebilir.

Web sitelerinin genel olarak ipleri sabittir ve her web sitesinin DNS’si farklıdır. Tarayıcınız ile arama yaptığınız an ulaşmak istediğiniz web sitesinin DNS’si sorgulanır ve web sitesinin içeriği DNS sunucusunun verilerine göre açılır.

Web siteleri sunucu değişikliği yaptığı zaman DNS bağlantınızı sıfırlamadığınız takdirde eski web sitesini görürsünüz. DNS değişiklikleri ile web sitesinin yeni arayüzüne ulaşmış olur ve Google üzerinden yaptığınız aramalarda tüm web sitelerinin güncel halini görmüş olursunuz.

DNS Sıfırlama

Windows işletim sistemleri için dns önbelliği temizleme işlemlerini aşağıdaki seçenekler ile adım adım gerçekleştiriniz.

• İlk olarak kullandığınız tarayıcıların geçmişini tamamen temizleyin.
• Bilgisayarınızda başlata tıklayın
• Tüm programlar seçeneğine gelip Donatılar seçeneğini açın
• Açılan sayfada Komut istemi seçeneğini seçin
• Karşınıza siyah bir kutucuk çıkacak.
• Bütün işlemlerimizi bu kutucuktan yapıyoruz.
• Veya bütün bunlarla uğraşmak istemiyorsanız direk bilgisayarın başlat tuşuna tıklayıp arama sekmesine CMD yazıp, Komut İstemi uygulamasına erişebilirsiniz.

Açılan Komut İstemi uygulamasının ilk satırına ipconfig /flushdns yazıp onaylayın. Bu işlem gerçekleştikten sonra Komut İstemi uygulamasının ekranında ‘Windows İp Yapılandırması DNS Çözme Önbelleği Başarı İle Temizlendi’ veya bunun ingilizcesi yazısı gelecektir.

Böylelikle artık DNS’yi sıfırlamış ve temizlemiş olacaksınız. DNS temizleme işleminin ardından web site yöneticilerinin sitelerine eklediği konular Google tarafından hemen görüntülenmeyebilir. Bu sorun 1-2 gün içerisinde düzelecektir. Bu süre içerisinde web sitenizin sayfalarını Google Webmaster Tolls ile tanıtabilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: İnternet

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…