e-Devlet platformu kişilere kamu kurumlarına gitmeden zaman kazandırma ve kurumlar üzerinde bulunan belirli yükleri azaltmak adına oluşturulmuş dijital bir platformdur. e-Devlet platformu üzerinden kurumlarca belirlenmiş olan hizmetler kişilere hızlı, kolay, güvenilir ve zaman kazandırma adına düşünülmüş ve tüm devlet kurumlarının yer aldığı bir portaldır. Yapılan bu hizmet kişilere elektronik ortamda kurumların belirlemiş olduğu farklı konularda bilgi sahibi olma ve ilginin kişisel bilgilerine tek elden ulaşma ve hızlıca istenen değişiklikleri yapma fırsatı sunuyor.

Bu platformu kullanmak için elbette bir şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz olduğu takdirde bu platform üzerinden kurumlarca belirlenen çeşitli alanlarda hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde istediğiniz hizmetten yararlanma imkanına kavuşuyorsunuz.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Tüm internet platformlarında istenen bilgiler girilerek belirlenen şifre ile kullanılırken e- Devlet dijital platformu tamamen bu yöntemin dışında bir yolla şifre elde edilerek kullanılabilen bir alandır. e-devlet şifresi şahsen başvurularak üzerinden T.C kimlik numarası ve fotoğrafının olduğu; Nüfus cüzdanı, pasaport, avukat kimlik kartı, evlilik cüzdanı, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları v.b. gibi geçerli kartlarla PTT Merkez Müdürlüklerine, şubelerine veya yetkilendirilmiş şubelerine başvurarak alınabilmektedir. Aldığınız şifreyi e-devlet platformuna giriş için kullandıktan sonra güvenliğiniz için muhakkak değiştiriniz.

Ayrıca e-Devlet şifresini yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da kullanabilmesi içinde şifre elde etme kolaylaştırılmıştır. Yurt dışında bulunanlar için elçilik ve konsolosluklara başvurarak temin etme olanağı mevcuttur. Tüm bunların yanı sıra; internet bankacılığı, elektronik imza, mobil imza ve T.C. kimlik kartı kullanılıyorsa e-Devlet platformuna bunlardan biri ile giriş yapıldıktan sonra şifre oluşturulabilir ve şifrenizi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: İnternet

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…