Tüm iş yeri sahipleri kendi işini kurduktan sonra işi büyütmek amacıyla satışını artırmak ve en etkili satış tekniklerini kullanmak ister.

İş yerinin karını artırma amaçlı etkili satış teknikleri mevcuttur. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus satışı artırırken karı da aynı düzeyde artırmanız gerektiğidir. En etkili satış tekniklerini sıralayacak olursak;

İçerik Pazarlamasından Yararlanın

2000’li yılların başında satış yapılan ürünün, bir kitleye hitap etmesi için basın organlarından, tv reklamlarından, gazete veya dergi reklamlarından, tabelalardan, panolardan ve başka reklam türlerinden yararlanılıyorken şu anda bu reklam alanları insanların ilgisini çekmiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların internete yönelmesi, gelenekselleşmiş pazarlama yöntemlerini gün geçtikçe zayıflatmakta ve hatta bitirmeye doğru ilerlemektedir.

İçerik pazarlamasında hedeflenen kitle, ürününüzle ilgili insanlar olduğundan bu satış tekniğiyle pazarladığınız ürüne karşı ilgisiz olan kitleleri ürününüze yaklaştırmak imkansızdır.

İçerik Pazarlamasının Faydaları:

– Müşterinizi daha yüksek oranda tatmin etme imkanınız mevcuttur.

– Pazarlamada gideriniz oldukça düşüktür.

– Müşteri profili hedeflediğiniz kitledir.

– Müşterinin satışını yaptığınız ürünü alma oranı oldukça yüksektir.

İçerik pazarlaması oldukça zaman harcamanıza neden olan bir satış tekniği olsa da çok önemli bir satış tekniği yönetimidir ve uzun yıllar önemini yitirmeyecek pazarlama tekniği olarak da göze çarpmaktadır.

Upsell Tekniği’nden Yararlanmanızda Fayda Var

Upsell tekniği, müşteriye sattığınız üründen daha çok para kazanmanızı hedefler. Bu teknikle beraber satışların sayısında bir artış olması muhtemeldir.

Bir kez satış yaptığınız müşteriye daha çok ürün satmak oldukça basittir. İnternet satışı yapanlardan bazıları, bağlı firma pazarlamacılarına yüzde yüze kadar komisyon verebiliyor. Ürünlere internet üzerinden para harcanmasının nedenlerinden biri bağlı firma pazarlamacılarıdır. Bağlı firma pazarlamacıları satış yapılan bir müşteriye, daha pahalı ve şık bir ürün takdim ederek pazarlama hedefi gözetiyor. Böylece müşteriye daha çok satış yapılabiliyor.

Upsell tekniği doğru kullanıldığı takdirde işletmedeki satışı artırmak için etkili bir tekniktir. Düzgün kullanılmadığı takdirde bir daha sizden alışveriş yapabilecek olan potansiyel müşteriyi kaçırma ihtimaliniz de mevcuttur

Uygun Bir Fiyat Belirlemenizde Fayda Var

Günümüzde zengin insanlar bile alışveriş esnasında ürünün fiyatını aldığı hizmetle karşılaştırır.

Uçuk fiyatlar belirlemek satış sayınızı yüksek oranda düşürecektir.

İlgi Çekici Ürün Çıkarın

Bunun çok basit bir mantığı vardır. Müşterinin isteklerine bağlı olarak ciddi alıcı olabilecek müşterinin istekleri doğrultusunda bir ürün hizmeti sunmak taleplere karşılık vermektir. Bu da müşteri tatmini açısından büyük önem taşır ve sadece çıkardığınız yeni ürünün satışını değil diğer ürünlerin satışını da büyük bir ölçüde artırmış olursunuz.

Eski ürününüzü yeni bir sürümle birlikte daha nitelikli şekilde müşterilerinize takdim edebilirsiniz. Ya da daha üretken bir işleyişle beraber çok daha kaliteli bir ürün piyasaya sürebilirsiniz.

Müşterilerinizi Mükafatlandırın

Sabit müşterilerinize özel kampanyalar düzenleyerek müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye çıkarabilir, bu ödüllerle birlikte satış oranınızı yükseltebilirsiniz.

2. yılını tamamlamış müşterilere özel %50 indirim!

350 lira ve üzeri ürün alımlarında %50 ye varan indirimler!

Müşterilerinize Bedava Örnekler Verin

Müşterilerinize bedava örnekler vermek, ürün satış oranınızın artmasına katkıda sağlayacak önemli metotlardandır. Örneğin parfümeri işletiyorsunuz. Bir parfümü ücretsiz olarak müşterilerinizin denemesini sağlayın. Kalem parfüm numunesi vererek müşterilerinizin ilgisini çekin. Onları mutlu edin.

Burada önemli olan kazanımınız, müşterinizin işyerinize olan sadakatı ve güvenidir.

Müşterilerinizi Bulun

Sadece ürün çıkartarak ve bu ürünlerin de reklamını yaparak bir yerlere gelemezsiniz. Ürünlerinizi rahatça temin edebildiklerini öğrenin ve onlara güven aşılayarak ürününüzü sahiplenmesini sağlayın.

Reklam En Önemli Araçtır

Çıkarttığınız ürünü müşteriyle buluşturmak sizin amacınızken, reklam bu amaca sizi ulaştıracak en önemli araçtır. Yapacağınız reklam tek bir ajans kökenli olmaktansa birçok ajansa reklamınızı verin ve en çok yarar sağlayanlarla yola devam kararı alın.

Reklamı yaparken ürününüzü yaptığınız reklamların kalitesinde tutarak müşteri memnuniyetini üst seviyede yaşatırsanız, müşteri çıkartacağınız diğer ürünleri de reklamınızla kandırılmadığını ve ürün eline geçtiği zaman dolandırılmadığını anlayınca alışverişini gönül rahatlığıyla yine sizle yapmaya devam edecektir.

Tasarım Ürünün Aynasıdır

Ürün pazarlarken ürünün görünüşü çok önemlidir. Görünüşün güzel olabilmesi için ürününüzün dizaynını en iyi seviyede tutmalısınız ki pazarlama kısmında sıkıntı çekmeyin. Profesyonel bir görünüş her zaman ürününüze artı puan olarak size geri dönüş sağlar.

Seçeceğiniz Ad Çok Önemlidir

Müşterinizin aklında yer edecek ve rahatlıkla söyleyebileceği bir ürün ismi kesinlikle çok önemlidir. Seçimini yaptığınız bu adın, ürünün aynası olduğuna dikkat etmelisiniz.

Benzeri olmayan adı ürününüze uyarlayabilir ve bu adı çeşitli reklam kampanyalarıyla birlikte tüketicinin kulağında yer eden bir simge haline getirebilirsiniz.

Müşterilerinizin Yorumlarını Önemseyin

Müşterilerin muhtaç oldukları tarzlarda ürün çıkartmaya özen gösterin. Onların size verdiği yorumları önemseyerek onların çağrılarına karşılık verin.

Müşterilerinizin nelerden hoşlandığını öğrenirseniz ona uygun ürünler çıkararak satış oranınızı daha da artırabilirsiniz.

Üretim Yelpazenizi Genişletin

Ürün türlerinizi artırarak alıcıya farklı imkan seçenekleri sunmak memnuniyeti tetikler. Bu da satış oranınızda artışa sebebiyet verir. Ancak bu durumda sizi zorlayacak en önemli husus ürün çeşitliliğini artırırken müşterinin isteklerini karşılayacak ürünleri özenerek seçmeniz olacaktır. Yani ürün çeşitliliği artırmak için satışını yapamayacağınız ürünü yoktan yere çıkarmanız size zarar sağlayacaktır.

Kalite Çok Önemlidir

Ürün kaliteniz daima üst seviyede olmalıdır. Tüketiciye sağlayacağınız maddi kolaylıklardan sebep ürün kalitenizden taviz vermeyin. Maddi kolaylıkları başka şekillerde müşterilerinize sunmaya özen gösterin. Kaliteden vereceğiniz tavizler müşterilerin size dönüşlerini kısıtlayacaktır. Bu sebeple ürünleriniz kaliteli ve kaliteye bağlı olarak da piyasaya göre nispeten ucuz olmalıdır ki müşteri sürekli kalıcılık sağlayarak başka seferlerde yapacağı alışverişlerde de firmanızı tercih etsin.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Girişim

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…