Ofislerde tavana asılı onlarcasını görmüşsünüzdür: WLAN Erişim Noktaları (AP). Bu düz kutular WLAN sinyalinin optimizasyonu için özel olarak dizayn edilmiş araçlardır. Internet bağlantısı (Gateway), güvenlik (Güvenlik Duvarı) ve yerel ağın (IP adresinin ve yönlendirmenin belirlenmesi) diğer aygıtlardan ayrılması da sunulan diğer özelliklerden. Profesyonel çevrenin aksine, WLAN ve ağ özellikleri yerel ev ağında sadece modemin içine sıkıştırılmakta. Tabi bu gibi durumlarda her birinin performansından biraz fedakârlık yapılması kaçınılmaz. Çoğu durumda modem konumu seçilirken en iyi sinyal dağılım konumu yerine çoğu kullanıcı DSL girişine en yakın konumu tercih de edebilmekte. Kabloların durumuna göre kablosuz bağlantı gerektiği kadar yükseğe de konumlandırılmıyor. Buna ek olarak WLAN standartları var olan teknolojiye göre çok daha hızlı şekilde ilerlemekte. Bu yüzden diğer tüm özellikleri iyi çalışsa da beş yaşındaki model WLAN teknolojisi tarafından geride bırakıldı bile. Bunun yanında modemi istenildiği gibi yapılandırmak da büyük efor gerektirmekte, dolayısıyla yeni ve pahalı modem satın alıp, sıfırdan başlamayı tercih etmeyebilirsiniz. Buna karşın ucuz modemlerde 2.4-GHz antenler kullanılmakta (örn. DSL sağlayıcıların ücretsiz verdikleri), dolayısıyla bunu 5-GHz antenlerle değiştirip, yükseltme yapma yoluna da gidilebilir.

Pro WLAN İçin Erişim Noktası

Ac-WLAN’a sahip erişim noktalarının fiyatı 90€’dan başlamakta – iyi bir WLAN tekrarlayıcıdan daha pahalı değil. İyi iletim gücü ve daha esnek olması sebebiyle modemin WLAN’nını yükseltme ve değiştirme adına kullanılabilir. Geçmişte bu kablosuz istasyonlar sadece ileri seviye kullanıcılar için bir seçenek olarak kabul edilirdi, fakat basit yapılandırma için web arayüzünün artık daha sade olması sebebiyle daha geniş bir kitleye hitap etmekte – çoğunun sade İngilizce olduğunu da belirtelim. Akıllı telefon uygulamasıyla daha basit bir yapılandırma sunan yeni Netgear WAC510 gibi modeller oldukça kullanıcı dostu bir yapıya sahip.

Bağlantı ve Operasyon Modları

Prensipte erişim noktaları (AP’ler) değişik modlarda çalışırken modeme bağlanabilmekte; sizlere en önemlerinden dört tanesinden bahsedeceğiz.

> Modem-WLAN’ı Değiştirme

Bunun için eriim noktasının modemin LAN giriine ve güç ağına bağlı olması gerekmekte (Ethernet üzerinden güç ağ geçii için basit bir LAN kablosu yeterli). AP yeni bir WLAN kuracak. Buna bağlanan bilgisayar ve aygıtlar ŞP adreslerini ve internet eriimini yine modemden almakta. Bu yüzden modeme bağlıymı gibi ağda görüneceklerdir. Bu durumda AP’nin arayüzünde ilk kurulum yapılmasına izin vermeniz yeterli. Eğer modem ve AP aynı odadaysa, AP’nin sinyalini bozmamak için modemin WLAN’ı kapatmanız gerekiyor.

> Modem-WLAN’ını Yükseltme

Eğer AP ve modeminiz tüm apartmanı kapsamıyorsa, ikisinin de ii takım oyunu çerçevesinde çözmesi gerekmekte. Bunun için AP’yi kapsamayı güçlendirmek istediğiniz yere uzun bir LAN kablosuyla ya da güç hattı adaptörüyle konumlayın. Ardından AP arayüzünden WLAN ismini (SSŞD) ve WPA2 parolasını modemdekinin aynılarıyla belirleyin. Tabi radyo kanallarını birbirinden oldukça uzak değerlerde seçmeniz daha akılcı olacaktır (2.4-GHz bandında 1 ve 13 gibi). Bunun ardından çıkı aygıtı, yürüyü halinde bile en güçlü sinyale otomatik olarak bağlanmalı. Benzer bir fonksiyon, güç hattı WLAN uzatıcıları tarafından güç hattı adaptörü ve WLAN ileticisini kombinleyerek de sağlanmakta. ‘’doğru’’ eriim noktasının bunun üzerindeki avantajı büyük antene ve daha uygun noktalara montajlanabiliyor oluu. Bu yolla daha iyi radyo sinyal gücü elde edebilirsiniz.

> Tekrarlayıcı Değişimi

Eğer LAN kabloları ve güç hatları AP ve modem arasında bağlantı yapmak için bir çözüm değilse, WDS modu ile modem-WLAN’ıyla kablosuz bağlantı kurabilir. AP’nin ilgili kurulumu doğal olarak daha karmaık ve WDS’nin modemden yapılandırılması gerekmekte (bir diğerinin MAC adresinin her bir aygıta girilmesi gerekmekte). AP, standart tekrarlayıcılardan daha büyük bir antene sahip, bu da daha büyük kapsama alanı ve hız anlamına gelmekte. Dahası AP çok daha kolay ekilde uygun noktalara kurulabilmekte. AP’nin çıkı aygıtından ziyade modeme daha yakın ekilde konumlandırılması bağlantınızı daha stabil ve hızlı hale getirecektir.

> Modem Modunda AP

Netgear WAC510 modem olarak ilem görebilmekte. Yani modem desteğinin yanında ağ yönetimini de devralmakta. Bunun için internet eriimi adına, LTE modemlerde olduğu gibi Ethernet bağlantısına ihtiyaç dumakta. Kendi baına DSL bağlantısı kuramıyor.

Esnek Kurulum Seçeneği

Profesyonel erişim noktaları tavan ve duvara montajlanmak adına tasarlanır. Alırken yanında düz zemine tutturabileceği aparatı da verilir. Tabi kablo şaftları olmadığı için apartmanınızda tavana montajlamanız biraz zahmetli olacaktır – dolayısıyla bir dolaba, rafa ya da ana tepsisinin yardımıyla yan paneline sabitlemenizi öneriyoruz. Böylelikle kabloları daha rahat saklayabilirken, radyo sinyalleri için gerekli yüksekliği tutturabilirsiniz. Tabi ki modemde olduğu gibi düz kurulum da mümkün.


  • Bluetooth 5 Hızı ve Kapsama Alanını Arttırıyor

    Bluetooth her geçen gün biraz daha hayatımızın değişmez bir parçası haline gelmekte. Nered…
Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Donanım

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…