Format atma, tüm bilgisayar sahiplerine gerekebilecek bir bilgidir. Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve XP gibi her sistem için format atma yolları bulunmaktadır. Format atarak bilgisayarınızdaki virüsleri temizleyebilir, bilgisayarı hızlandırabilir ve yazılımsal sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Format Atma Nedir?

Bilgisayar kullanıcıların sıkça duyduğu format, bilgisayar sisteminin sıfırdan kurulması anlamını taşımaktadır. Format atmanın en basit anlamı, bilgisayarı sıfırdan kurmaktır. Bu işlem, bilgisayara zaman içerisinde kurduğumuz programların getirdiği yavaşlık sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Format Atma Zararlı Mıdır?

Format atma süresi ise bilgisayarın durumu ile ilgilidir. Eğer bilgisayarınız giderek yavaşladıyla format atmanın vakti gelmiş demektir. Ortalama 6-7 ayda bir düzenli olarak format atılabilir. Format atmanın bilgisayara bir zararı yoktur.

Format Atma Nasıl Yapılır?

Bilgisayara format atmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Cd’li format atma, usb bellek ile format atma ve cd’siz – usb belleksiz format atma gibi ayrı ayrı yöntemleri deneyerek bilgisayarınızı formatlayabilirsiniz.

Kurulum CD’si İle Format Atma

Kurulum cd’sini kullanarak format atma, bilgisayar formatlarken kullanılan en yaygın yöntemdir. Bilgisayarınızla birlikte gelen işletim sistemi cd’si veya dvd’si, bilgisayara kolayca format atmanızı sağlayacaktır.

Kurulum cd’sini bilgisayara taktıktan sonra bilgisayar açılırken F12 tuşuna basarak veya açılışta Delete tuşuna basarak CD Boot ayarlarını çalıştırıyoruz. Bundan sonra karşımıza gelen Türkçe adımları uygulayarak bilgisayarın format işlemini tamamlamış oluyoruz.

Laptop Kolay Format Yöntemi

Günümüzdeki dizüstü bilgisayarlarda, kolay format yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri, sistem kurtarma yani laptop recovery tuşlarıdır. Bu tuşları kullanarak ortalama 15 dakikalık bir sürede dizüstü bilgisayarınızı kolayca formatlayabilirsiniz.

Laptopların fabrika çıkışında içerisine sistem yedekleri yerleştirilmektedir. Bunun amacı, bilgisayarı tek tuşla kurtarabilmektir. Bunun için her markada farklı tuşlar kullanılmaktadır. Bilgisayarınıza uygun kısayol tuşlarını aşağıdaki markalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bu tuş kombinasyonları çalışmıyorsa bilgisayarınızdaki sistem kurtarma bölümü arızalanmış veya farklı bir tuş denenmiş olabilir. Tuş kombinasyonundan emin olmak için markanın destek sayfasına veya kullanım kılavuzuna bakabilir, teknik desteğe mail atabilirsiniz.

ACER: Bilgisayar yeniden başlarken, Acer logosu gördüğünüzde Alt tuşuna basılı tutun ve eRecovery sayfası gelene kadar F10 tuşuna basıp bırakın. Karşımıza gelen eRevocery’den Restore to Factory Default Settings seçeneğini seçerek kurulumu yapın.

ASUS: Bilgisayar yeniden başlarken kurtarma ekranı gelene kadar F9 tuşuna basın bırakın.

DELL: Bilgisayar yeniden başlarken Dell logosu geldiğinde CTRL tuşuna basılı tutun ve kurtarma ekranı gelene kadar F11 tuşuna basıp çekin. Karşımıza gelen kurtarma ekranından Restore seçeneğini seçerek format atın.

HP: Bilgisayarı yeniden başlatırken F10 (Bazı modeller F11) tuşuna sürekli olarak basın.

LENOVO: Bilgisayar açılırken F11 tuşuna sürekli olarak basın.

CASPER: Bazı modellerde F9, bazı modellerde F11 tuşuna bilgisayar açılırken basın. Eski modellerde ALT ve F10 tuşlarına basın.

SAMSUNG: Bilgisayarın açılışı sırasında Samsung logosu gelince sürekli olarak F4 tuşuna basın. Kurtarma ekranı gelince Geri Yükleme seçeneğini seçin.

PACKARD BELL: Bilgisayar açılırken F11 tuşuna sürekli olarak basın.

SONY: Bilgisayar açılırken F10 tuşuna sürekli olarak basın.

TOSHIBA: Bilgisayar kapalıyken 0 (Sıfır) tuşuna basarak başlatın.

DATRON: Bilgisayar kapalıyken F11 tuşuna basarak başlatın.

VESTEL: Bilgisayar açılırken modele göre değişmekle birlikte F8, F10 veya F11 tuşlarını deneyebilirsiniz.

BEKO: Bilgisayar açılırken F8 veya F10 tuşlarını deneyebilirsiniz.

CD’siz ve USB’siz Format Atmak

Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem yolunu izledikten sonra sol alt köşede yer alan İşlem Merkezi tuşuna tıklıyoruz. Açılan sayfadan Kurtar > Gelişmiş Kurtarma Yöntemleri > ”Bilgisayarınızı kurtarmak için daha önce oluşturduğunuz bir yansımayı kullanın” yolunu izledikten sonra yedeklemek istediğiniz bir dosya varsa yedekliyorsunuz, yoksa Atla tuşu ile format atma işlemine geçiyorsunuz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Yazılım

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…