Japon sanatçı Hajime Narukawa, AuthaGraph World Map isminde bir harita yayınladı ve gerçek dünya haritası adıyla gündeme geldi. Günümüzde kullanılan Dünya haritaları, genellikle batı ülkeleri tarafından hazırlanmaktadır. Bununla birlikte dünya tarihine ilişkin bilgiler de genellikle batıdan alınmakta ve genel geçer olarak kabul edilmektedir. Dünya kültürünün doğum yerinin Antik Yunanistan veya Helenistik Dönem adlandırılması; bu tarihten çok daha önce kurulmuş olan Azteklerin, Mısır’ın ve Çin’in geri plana atılması sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Yazının başında görmüş olduğumuz haritanın adı, AuthaGraph World Map. Bu haritaya bakınca ilk göze çarpan, Afrika’nın büyüklüğü, Amerika’nın küçük görünmesi ve Britanya’nın oldukça küçük olması… Alıştığımızın aksine ”ünlü ülkeler” harita oldukça küçük bir yer kaplarken, pek göz önünde bulunmayan ülkeler oldukça büyük görünüyor. Dünya’nın gerçek halinin bu olduğunu bilmek, oldukça şaşırtıcı.

The True Size

Mercator Projection ile üretilen günümüzün standart haritaları, 1569 yılında yani uyduların uzaya gönderilmesinden çok daha önce üretildi. Hemen hemen herkesin alıştığı bu haritalar, aslında ülkelerin gerçek büyüklüğünü yansıtmıyor.

The True Size yani ”Gerçek Büyüklük” adını taşıyan bir internet sitesi üzerinden istediğiniz ülkeyi seçip, farklı bölgelerde nasıl göründüğüne bakabiliyorsunuz. www.thetruesize.com adresinden girdiğimiz internet sitesinin sol üst kısmında bir arama yeri bulunuyor. Bu arama yerine istediğimiz ülkeyi yazdıktan sonra seçili hale gelen kısmı sürükleyerek, farklı kıtalardaki büyüklüklerini görebiliyoruz.

Yukarıdaki görselde, Türkiye’nin Avrupa Kıtası’nda ve Amerika’da kapladığı alanı görebilirsiniz. Normal haritalarda Avrupa’dan çok daha küçük görülen Türkiye, aslında Avrupa’nın büyük bir kısmını kaplayacak büyüklüğe sahip.

AuthaGraph World Map

Japon sanatçı Hajime Narukawa tarafından hazırlanan AuthaGraph World Map isminde Dünya haritası, farklı bir tekniğe sahip. Bu tekniği ilk defa kullanan Narukawa, ”Japonya’nın En İyi Tasarım Ödülleri” yarışmasında ödül kazanmış.

AuthaGraph World Map hazırlanırken, Dünya küresi 96 bölgeye bulunuyor. Bölünmüş bölgeler, dikdörtgen harita formuna uygun olarak tekrar birleştiriliyor ve ortaya gerçek Dünya haritası çıkıyor.

Japonya’da ders kitaplarına dahil edilen haritayı Alexcious sitesi üzerinden 218 TL karşılığında satın alabiliyorsunuz. Ürünün Türkiye’ye de kargo gönderimi bulunduğunu söyleyelim.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
  • Akıllı Telefon İçin Parmağını Kesen Çocuk

    Akıllı Telefon İçin Parmağını Kesen Çocuk

    Bu haberde Çin‘den. Son yıllarda Çin‘de insan teknoloji ilişkilerinin ne kadar…
  • iPhone, Asit ve Lazerle Hacklenebilir

    Bildiğiniz üzere, Apple‘dan FBI, San Bernardino olayı için mahkeme kararıyla yardım …
Daha Fazla: Dünya

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…