Dünya genelinde her yaşta insanın böbrek rahatsızlığı yaşadığı biliniyor. Uzun yıllardan beri böbrek yetmezliğine çare olacak birçok çare üzerinde çalışma yapılsa da problemi tamamen ortadan kaldırabilecek bir gelişme sağlanamadı. Bilim insanları tarafından yeni geliştirilen giyilebilir böbrek projesinin test aşamaların başarılı bir şekilde geçmesi durumunda dünya genelinde milyonlarca hastaya umut olacağı ifade ediliyor.

Dünya genelinde ülkelerin teknolojiye ve bilime önem vermesiyle birlikte her alanda farklı gelişmeler sağlanmakta ve hayatta birçok noktada değişim yaşanıyor. Son yıllarda ortaya çıkan teknolojilerle birlikte özellikle sağlık alanında birçok yeniliğe imza atıldığı ve birçok hastalığa çare bulunurken tüm bunlara bağlı olarak da insan ömrünün de artmaya başladığı dikkatlerden kaçmıyor.

Giyilebilir böbrek adı verilen yeni teknolojinin de sağlık alanında son zamanlarda ortaya çıkan en dikkat çekici buluşlar arasında yer aldığı görülüyor.

Washington Üniversitesi Geliştirdi

Ömürlerini diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamak zorunda kalan böbrek hastalarını yeniden yaşama döndürecek olan giyilebilir böbrek teknolojisi Washington Üniversitesi tarafından geliştirildi. Şu an için 7 hasta üzerinde denenen ve test çalışmaları devam eden makinenin olumlu sonuçların yanı sıra bir takım teknik hataların da ortaya çıktığı belirtiliyor. Bu sebepten dolayı test aşamalarının bir süre daha devam edeceği ifade ediliyor.

Giyilebilir Böbrek Teknolojisinde Ortaya Çıkan Problemler

Cihazın özellikle diyaliz evresinde hata verdiği ve meydana gelen bu hatanın ise aşırı miktarda karbondioksit baloncuklarının oluşmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Kan uyuşmazlığının da problemlerin çıkmasına sebep olduğu belirtilirken bilim adamları tarafından problemlerin çözümü için çalışmaların devam ettiği, yakın bir zaman içerisinde tamamen olumlu sonuçların alınmasının umut edildiği açıklandı.

Test sürecinin olumlu sonuçlanmasıyla birlikte dünya genelinde olduğu gibi ülkemizdeki böbrek hastaları için de büyük bir umut olacağı ifade ediliyor. Giyilebilir böbrek ürününün hastaların kullanımına sunulabilmesi için cihazın tüm testlerden başarılı bir şekilde geçmesi ve devlet tarafından kullanılabileceğine dair onay alması gerekmektedir. Aksi taktirde en küçük bir risk taşıyan bir sağlık cihazının hastalar tarafından kullanılmasına izin verilmemektedir.


  • Giyilebilir Yapay Böbrek Üretildi

    Giyilebilir Yapay Böbrek Üretildi

    Ciddi bir sağlık problemi olan böbrek yetmezliği, 2 milyona yakın kişi de görülmektedir. H…
Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Giyilebilir Teknoloji

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…