Google Analytics, web sitenize kullanıcıların ne şekilde ziyarette bulundukları, nereden geldikleri ve ne kadar süre kaldıklarına kadar her şeyi sizin bilginize sunan Google’ın web sitesi sahiplerine sunduğu güzel bir uygulamadır.

Google Analytics web sitenize uğrayan ziyaretçilerin hakkında oldukça detaylı bilgileri size sunarak, kimin ne zaman nereden hangi ürünü aldığına kadar birçok soruyu kendinize sormadan size sunarak nasıl bir müşteri profiline hizmet verdiğinizi size aktarır.

Ziyaretçi profilinizin çokça özelliklerini size sunan Google Analytics ücretli mi? sorusu da sıkça karşılaşılan sorulardandır. Ancak Google bu hizmeti web sitesi sahiplerine ayda 5 milyon kullanıcı sayfayı ziyaret etmediği müddetçe ücretsiz olarak vermektedir.

Google Analytics Hizmetinden Nasıl Faydalanırım?

Bu hizmetten faydalanmanız için veya Google Analytics’e kayıt için yapmanız gereken ya bu linke tıklayarak http://www.google.com/analytics/tr-TR/ kaydolun ya da gmail hesabınızla giriş yaparak gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra Google Analytics’in verdiği kodu alıp web sitenizin kod bölümüne bunu ekleyerek sitenizdeki gelişmeleri, ziyaretçi takibini ve müşteri hareketlerini görüntüleyin.

Google Analytics Avantajları Nelerdir?

Web sitenize tıklayan ziyaretçilerin Dünya’nın neresinden geldiğini, sizden sonra nereye gittiğini, web sitenizin hangi içeriğinde dolandığını, ne kadar sürede web sitenizde vakit geçirdiğini anlamanızı sağlayan Google Analytics’ten birçok şey öğrenerek dezavantajlarınızı bir avantaja çevirmek sizin elinizdedir.

 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hangi içeriklerde daha az durduğunu gözlemleyerek o içerikleri daha kaliteli bir şekilde değiştirmek, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bir dahaki sefere o içerikte daha çok gezinmesini sağlayacaktır.
 • E-ticaret sitenizde hangi ürünün daha çok satıldığını Google Analytics hizmeti sayesinde öğrenerek o ürünün üst modellerini müşterilerinize sunmak sizin için daha iyi bir pazarlama biçimi olacakken; satış yapamadığınız ürünlerin eksikliklerini görerek bu ürünün bir sonraki çıkartacağınız modellerinde önceden yaptığınız hataları yapmamanız satış oranlarınızda artışa sebep olacaktır.
 • Yaptığınız SEO çalışmalarının sitenize ne kadar fayda sağladığını Google Analytics sayesinde öğrenebilirsiniz.
 • Başka sitelere verdiğiniz backlinklerin, tanıtım yazılarının web sitenize sağladığı yararların ne düzeyde olduğunu yine Google’ın web sitesi sahiplerine sağladığı bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz.
 • Yaptığınız banner reklam çalışmalarının sayfanıza getirisini görebilir, bunun üzerinde çalışmalar yapıp yapmayacağınızı bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerinizin, e-mail pazarlama projenizin size sağladığı yararların ne kadar olduğunu görerek buna göre önlemlerinizi alabilirsiniz.

Google Analytics hizmeti ile birlikte Google, web sitenizin trafik akışını size göstererek aslında nerede hata yaptığınızı görmenizi sağlayarak sitenizi daha kullanılabilir hale getirmenizi hedeflemektedir. Google Analytics kullanımı bu nedenle önemlidir ve bir web sitesi sahibiyseniz kullanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
 • Backlink Nedir?

  Herhangi bir web sitesine, kendi ürün, firma veya web sitesinin linkinin verilmesine backl…
 • Tanıtım Yazısı Nedir?

  Ziyaretçilerinizin ilgisini çeken, özgün içerikli ve düzgün bilgiler içeren, anlattığınız …
 • SEO Nedir?

  Açılımı Search Engine Optimization olan SEO’nun Türkçe meali arama motoru optimizasy…
Daha Fazla: Utku Akyıldız
 • Backlink Nedir?

  Herhangi bir web sitesine, kendi ürün, firma veya web sitesinin linkinin verilmesine backl…
 • Tanıtım Yazısı Nedir?

  Ziyaretçilerinizin ilgisini çeken, özgün içerikli ve düzgün bilgiler içeren, anlattığınız …
 • Web Sitesinde AMP Nedir?

  Hızlandırılmış mobil sayfalar olarak Türkçe’ye çevrilen AMP’nin açılımı, Accel…
Daha Fazla: Webmaster

Buna da Bakabilirsiniz:

Backlink Nedir?

Herhangi bir web sitesine, kendi ürün, firma veya web sitesinin linkinin verilmesine backl…