Web sitesinde Google Maps kullananlar, ”Hata! Bir sorun oluştu. Bu sayfa Google Haritalar’ı düzgün şekilde yükleyemedi. Teknik ayrıntılar için JavaScript konsoluna bakın.” şeklinde bir sorunla karşılaşabilmektedir.

Google Maps üzerinde yaşanan bu sorun, sitedeki Google Haritası’nın görünmesini engellemektedir. Bu sorunu yaşayanlardan biriyseniz, çözümü bu yazıda bulabilirsiniz.

Özellikle WordPress tabanlı sitelerin panellerinde Google Maps API Key ekleme yeri bulunmaktadır. Kodu bu kısma ekleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Fakat çoğu sitede böyle bir alan bulunmadığı için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekebilir.

Google Maps Java script API Sorunu

Google bir süre önce log kayıtlarını tutabilmek için Javascript kodlarında değişiklik yaptı. Bu değişiklik nedeniyle sitelerinde Google Maps Embed kodu ile harita paylaşanlar, hata mesajıyla karşılaşmaya başladı.

Sorunun çözümü için öncelikle Developers Google sayfasına gidiyoruz.

Karşımıza gelen pencerenin sağ üst tarafında yer alan GET A KEY tuşuna tıklıyoruz.

Açılan pencereden Create a new project kısmını seçerek projeye isim veriyoruz ve CREATE AND ENABLE API tuşuna basıyoruz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Google Maps tarafından bize API anahtarı veriliyor. Bu anahtarı siteye ekledikten sonra, haritalar sorunsuz bir şekilde gösterilecektir.

Google Maps API Key Siteye Yerleştirme

Google haritalardaki sorun ilk ilk kısmı halledip, API Key aldıktan sonra aldığımız bu anahtarı siteye eklememiz gerekiyor. API anahtarını direkt olarak ekleyemeyeceğimiz için aşağıdaki kodu kullanarak ekleme yapmamız gerekiyor.

<script src=”https://maps.googleapis.com/maps/api/js?key=KODBURAYA” type=”text/javascript”></script>

WordPress tabanlı bir web sitesine sahipseniz, yukarıdaki kodu, footer.php dosyasının içerisine eklemeniz gerekiyor. KODBURAYA yazan kısmı ilk işlemde aldığımız kodla değiştiriyoruz.

İşlemi yaparken dikkat etmemiz gereken nokta, Javascript kodu olduğu için <?php ?> etiketlerinin arasına eklememizdir.

Eğer Blogger veya tek sayfalı bir site yapısı kullanıyorsanız, kodu </body> tagından hemen sonra ekliyoruz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Hatalar

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…