Hasan Yaşar İle Girişimcilik Röportajı

Hasan Yaşar İle Girişimcilik Röportajı

1-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Öncelikle röportaj için çok teşekkürler. Bizlere biraz kendinizden bahseder misiniz acaba?

Rica ederim. 1980 Konya doğumluyum, İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldum. Üniversitede okurken kendi şirketimi kurarak iş dünyasına atıldım. 1998 yılından itibaren internet üzerinde çeşitli projeler üzerinde çalıştım, 2004 yılından itibarende şirket bünyesinde çalışmalarıma devam ettim. Şu anda İmza İnternet Teknolojileri (www.imza.com) olarak indir.com ve çeşitli internet projeleri üzerinde çalışıyoruz. Bunun dışında Bukalemun isminde firmalara kurumsal hizmet verdiğimiz bir ajansımız var. (www.bukalemun.com hazırlık aşamasında)

 

2-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Girişimciliğin mezun olduğun bölüm ile ilgisi var mı? Olmalı mı?

Ben Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum, doğrudan aslında bölümüm ile alakalı demek çok değil ama sektörel anlamda ilişkili bir bölüm. Okuduğun bölüm ile yaptığın işin her hangi bir yasal zorunluluk yoksa aynı olması gerektiğine inanmıyorum. Farklı bölümlerden, farklı kültürlerden gelen insanların renk kattığını, hatta daha başarılı işler çıkartabilmelerinin daha olası olduğunu düşünüyorum.

 

3-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Girişimcilikte kişinin barındırması gereken en önemli özellikler nelerdir?
Girişimcilikte yol oldukça uzun, onun için başarılı olmak isteyen kişilerin, sabırlı, çalışkan ve girişken olmaları gerekiyor. Sosyal yönden güçlü olmaları ayrıca büyük avantaj sağlayacaktır.

 

4-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Bir projede ekibin barındırması gereken en önemli özellikler nelerdir?
Bir projenin başarılı olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi ekip, özellikle projenin devamı için ekibin niteliği oldukça önemli. Her şeyden önce ekibin uyum içerisinde çalışması ve birbirini destekleyen nitelikte kişilerin ekipte yer alması gerekiyor.

 

5-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Projelere atılan ilk adımda neler yapılmalı?
Bu projeye göre değişmekte fakat iyi bir hazırlık süreci geçirmek gerekiyor. Yapılacak projenin parçalara ayrılıp, en küçük parçanın bir an önce hayata geçirilmesi oldukça önemli.

 

6-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Bir noktada insan sıkılıyor, peki siz projelerinizde motivasyonunuzu korumak için neler yapıyorsunuz?
Bugüne kadar yaptığım işten hiç sıkılmadım. Aslında yaptığım işin sürekli değiştiğine inanıyorum, şayet bir değişim yoksa bunda eksik bir şeyler olduğunu düşünüyorum ve değiştirmek için çalışmalara başlıyorum.

 

7-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Bir girişimci olarak, ilerleyen zamanlarda gerçekleşmesi ihtimal büyük teknolojik gelişme sizce ne olacak?
Yapay zeka ve sanal gerçeklik daha fazla hayatımızın parçası olmaya başlayacak. Şu anda denemeleri yapılan uygulamalar genele yayılmaya başlayacak. Sanal gerçeklik (VR) ile ameliyatlar gerçekleştirilecek, uzaktaki iki insan birbirine sarılabilecek gibi.

 

8- ) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Üniversite yıllarında kendini dijital alanda geliştirmek isteyenlere ne gibi öneriler verebilirsiniz?
Üniversite yıllarında kendinizi hangi alanda geliştirmek istiyorsanız o konudaki etkinliklere katılmaya ve insanlarla tanışmaya özen gösterin. Üniversitenizde alakalı olan kulüplerde aktif olarak görev alın ve bol bol okuyun.

 

9-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): indir.com projenizin ortaya çıkış hikayesi nedir?
Bir kaç alternatif proje arasından indir.com’a karar verdik, karar vermemizi etkileyen 2 nokta vardı. Birincisi ben daha önce bu alanda bir web sayfası ile çeşitli başarılar elde etmiştim, ikincisi ise projenin geleceğinin açık olduğunu düşünmemizdi.

 

10-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Lise yıllarında nasıl bir öğrenci idiniz? Hedef, kariyer, proje düşünceleri olan birisi miydiniz?
Lise yıllarında, hatta daha öncesinde orta okul yıllarında programlama öğrenmeye başladım. Her zaman hedeflerim ve projelerim vardı. Fakat dersler olarak çok başarılı bir öğrenci değildim.

 

11-) NOR10 (Hüseyin Gülşin): Mobil alanını nasıl buluyorsunuz? İlerleyen dönemlerde değeri artacak bir alan mıdır?
Mobil alan şu anda oldukça popüler, ilerleyen dönemlerde yeni teknolojilerle bütünleşerek hayatımızın daha çok içerisinde yer alacak.

 

NOR10 (Hüseyin Gülşin): Röportaj yaptığınız için tekrar teşekkür ederiz.
Rica ederim, iyi çalışmalar dilerim.

 

Hasan Yaşar

Twitter: @hasanyasar

 

Hasan Yaşar İle Girişimcilik Röportajı

 

 

 

Projeler :bukalemun.com | indir.com

Kişisel Blog :hasanyasar.com

 


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Röportaj

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…