Netgear, büyük iş kurulumları hedefleyen birçok erişim noktasına sahip – bunlara Cloud ile yüzlerce erişim noktasını bağlayan kapsamlı yazılım çözümleri de dahil. WAC510 modelinde ise amaç biraz daha farklı: Netgear Insight akıllı telefon uygulamasıyla çok kolay kurulumu yapılabiliyor (uygulama İngilizce. Google Play veya AppleStore’dan indirebilirsiniz). Ayrıca 100€’luk uygun fiyatıyla kişisel kullanıma da oldukça elverişli.

Kurulumu genel hatlarıyla oldukça basit: WAC510’u LAN kablosuyla modeminize bağlayın. Netgear-Insight uygulamasını modeme bağlı bir telefon ya da tabletten indirin ve kurun. Kurulum sihirbazını çalıştırın ve :“Access Point | … WiFi Discovery | Connect to WIFI … | DiscoverDevice” kısımlarını sırasıyla seçin. Erişim noktasına tıklayın, AP’nin çalıştığı modu seçin (bu AP’nin hangi kanalları kullanacağını da belirler) ve WLAN (SSID) ve WPA2-PSK parolasını belirleyin – hepsi bu kadar!

Birçok Seçeneğe Sahip Web Arayüzü

Basit ayarları bitirdikten sonra çıkış aygıtlarınızı WAC510 WLAN’a bağlayın. Ek Lan girişi, kablolu aygıtları bağlarken oldukça kullanışlı. Gelişmiş ayarlar WAC510’un web arayüzünden yapılandırılabilir. Erişim için AP’nin kullandığı IP adresini modeminizin web arayüzünden bulmalısınız – FritzBox’da ağ görünümünde direkt “Netgear …” olarak belirtilen AP’ye tıklayarak, buna erişebilirsiniz. İlk olarak “Management| Configuration | System | Advanced | User Accounts” altından “admin / password” ile standart giriş bilgilerini değiştirin. WAC510’un gelişmiş ayarlarına bir örnek de “Configuration” altında bulunan WDS kurulumu. Bu ağ dağıtım sistemi çoklu erişim noktasını tek bir modeme bağlayabilmekte – detaylı talimatları kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Eğer WAC510’u modem olarak kullanmak istiyorsanız, WLAN ismi dahil önceden belirlenmiş tüm bilgileri değiştirebileceğiniz “Configuration| System | Basic” altından kurulumunu yapabilmeniz mümkün.

Alan testimizde WAC510’un web arayüzü ve yapılandırması, her ne kadar bunların işleme konması biraz zaman alsa da (özellikle yeniden başlatımlarda) oldukça iyi sonuçlar verdi. Intel AC-8265-Wi-Fi-Çipli HP-ProX2’da JPerf benchmark’lı performans ölçümlerimiz ilk başladığımızda biraz hayal kırıklığı yarattı – eski mobil telefon, TV aygıtları vb. cihazların atandığı 2.4-GHz batında. Netgear’ın bir sonraki AP’nin ve çevresindeki diğer cihazların yüksekliğine çıkardığımızda en iyi hız değerlerini elde ettik. Sinyal emisyonu belirli bir yöne yönlendirmekten ziyade, tüm alanı kapsama konusunda iyileştirilmiş ki bu oda içerinde bulunan çoklu aygıtların kullanıldığı ortamlarda çok daha iyi performans sağlayacaktır. Aygıtın performansı eski modem ve tekrarlayıcılara göre çok daha iyi. Sabit durumda harcadığı güç ise tam teferruatlı bir WLAN modemin harcadığının sadece yarısı iken, veri transferinde de çok az seviyede artmakta (4.3’den yaklaşık 4.5 watt’a).


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Donanım

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…