TP-Link EAP245, çoğu açıdan Netgear’a (ve diğer A’lere) benzemekte. Fakat modeme sadece Ethernet cable (WAN) ile bağlanabiliyor. Kullanıcı ise bu yolla bağlanamamakta. Dahası tekrarlayıcı olarak işlev görmüyor ve yapılandırmak için kullanabileceğiniz bir akıllı telefon uygulaması yok. Buna karşın fiyatı Netgear’a göre daha ucuz ve ac-bandında 866 MBit/s yerine 1,300 iletim hızı sunmakta. Kurulumu ise web arayüzüyle oldukça kolay (Kolay Kurulum Rehberinde bahsedilen kontrolcü yazılımı sadece çoklu AP merkez yönetimi olduğunda gerekli). Netgear’da olduğu gibi modem web arayüzü kullanılarak IP adresi tespit edilebilir. İlk girişte mantıklı bir kullanıcı ismi ve (İngilizce) web arayüzü için korunaklı bir parola belirleyin. Arayüz organize, hızlı tepki süresine sahip ve AP değişiklikleri çabucak uygulamaya koymakta.

Güvenlik açısından bir eksi de TP-Link’in iki açık WLAN’ı (2.4 ve 5 GHz) varsayılan olarak başlatması. Her biri ayrı şekilde korunmalı: bunun için “Modify” önündeki notepad ikonunda bulunan “Wireless | SSIDs” bölümüne girin. WLAN simini (SSID) yazın, “Security Mode: WPA-PSK” ve “Version: WPA2-PSK” seçeneklerini seçin, “Wireless Password” bölümünde güvenli bir parola belirleyin ve alt kısımdaki “OK” ile girdiyi onaylayın. 5-GHz için de üstteki adımları aynen tekrarlayın.

Süratli WLAN Hızı

EAP245’nin varsayılan diğer ayarları gayet mantıklı. Birkaçı ticari operasyonlar için gerekli: örneğin sıçrama sayfası kullanımı ve “Wireless | Portal” altından yapılandırılabilen birkaç kullanıcı için geçici giriş. “Scheduler”, WLAN’ı belirli süreler açık ya da kapalı tutmak adına planlama yapmanıza yarayan bir özellik. TP-Link performans ölçümlerinde ise oldukça iyi sonuçlar ortaya koyuyor-2.4-GHz-operasyonların yanında 5-GHzac WLAN’da da. Netgear ile karşılaştırıldığında TP-Link sinyali daha güçlü bir araya getirmekte -en iyi hıza kapaktaki hattın kullanıcıya doğru çevrilmesiyle ulaşılmakta. TP-Link’in yüksek geçici sunucuları sayesinde neredeyse her senaryoda Netgear’dan daha yüksek hızlar ölçümledik.

Sonuç olarak TP-Link’in EAP245 modeli eğer düşük fiyatlı ve iyi performans veren bir erişim noktası arıyorsanız iyi bir seçenek. Öte yandan Netgear WAC510’un kendi etkin yanları da mevcut: kurulumu kullanıcı için daha basit (uygulama ile kurulum). AP özelliklerinin yanında modem ya da WDS olarak da kullanılabilmekte. Sonuç olarak her iki cihazda kapsama alanı ve hız arttırımı açısından size yardımcı olacaktır.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Donanım

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…