Instagram’dan ip Adresi Bulunur mu?

Instagram’da IP adresi nasıl bulunur? Sorunuzu bu yazımızla beraber cevaplayacağımızı ümit ediyoruz. Popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram‘da IP adresi önem arz edebilmektedir.

Öncelikle Instagram’ı açabilmek için bir bilgisayar, telefon ve tablet gibi internete sahip elektronik alet kullandığımızı ve bunlarla çeşitli tarayıcıları kullanarak giriş yaptığımız uygulamalarda daimi olarak internetimiz olmasından mütevellit IP adresi kullanıldığını belirtmeliyim. Burada sorumuz için önemli olan hangi uygulamaların IP adresini sakladığıdır.

IP adresini saklayan uygulamların başında sosyal medyalar gelir. Sosyal medyalar üyelik sistemi sayesinde her bir üyenin giriş yaptığı son IP adresini ve bundan mütevellit giriş yaptığı cihaz, hatta temel konumuna dahi ulaşabilir.

Peki kimler sosyal medyaların tuttuğu bu ip adreslerine ulaşabilir? Diye sorabilirsiniz. IP adresleri kötü niyetli insanlar tarafından illegal işlemlerde kullanabileceğinden yüksek güvenlik ile saklanır ve sadece devletlerin adli mercileri bu bilgilere erişebilir. Devlet yasalarına aykırı davranış gösteren sosyal medya kullanıcılarının ip adresleri, devletin adli mercilerinin talepleri doğrultusunda alınıp, tespit edilip işlem başlatılabilir.

Sonuç olarak devlet mercileri dışında IP adresinize kimse ulaşamaz. Devlet mercileri gördükleri hukuksuzluğu Instagram dahil olmak üzere pek çok sosyal medyaya bildiri dolayısıyla gerekli bilgileri temin edebilirler.

Aklınıza takılan kısımları yorum bölümünden bildirebilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Sosyal Medya

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…