KYK üzerinden öğrenim ve katkı kredisi alanlar, mezun olduktan 2 sene sonra KYK borcu ödemelerine başlıyor. Ödemeler Ziraat Bankası’nın ATM’lerinden, mobil bankacılıktan, internet şubelerinden veya banka şubesinin veznelerinden yapılabiliyor. Bu ödemelerde aksama olduğu zaman ise borcunuz vergi dairelerine aktarılıyor ve ödemeleri vergi dairesi üzerinden yapmak zorunda kalıyorsunuz.

KYK borcu ödemelerinde vergi dairesini kullananlar için, iki seçenek bulunuyor. Ya vergi dairesine gidip, sıra bekledikten sonra işlemlerinizi hallediyorsunuz ya da internet üzerinden ödemelerinizi yapıyorsunuz. Bu yazıda KYK borcu ödemelerini İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmak isteyenlerin nasıl bir yol izleyeceğine dair ipuçlarını derledik.

İnternet Vergi Dairesi İşlemleri

İnternet Vergi Dairesi üzerinden öğrenim ve kredi KYK borcu ödemelerini yapabileceğiniz gibi, başka işlemler de yapabiliyorsunuz. Motorlu Taşıtlar Vergisi, Borç Sorgulama, Kira Beyannamesi ve İhbar İşlemleri gibi diğer işlemler için de burada anlattığımız ödeme yolları geçerlidir.

İnternet Vergi Dairesi’nden KYK Borcu Nasıl Ödenir?

KYK borcu ve diğer ödeme işlemlerini İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapabilmek için, öncelikle giriş yapmamız gerekiyor. intvrg.gib.gov.tr adresine girdikten sonra sayfanın orta kısmında bulunan giriş sekmesinden giriş yapmamız gerekiyor.

Şifresiz İşlemler, T.C. Kimlik No ile Giriş, Kullanıcı Girişi ve e-Devlet Yöntemi ile Giriş şeklinde 4 farklı giriş seçeneği var.

T.C. Kimlik No ile Giriş kısmındaki bilgileri doldurarak hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra karşımıza ödemelerle ilgili hızlıca kullanabileceğimiz bir menü çıkıyor. KYK borcu ödemeleri için:

Harç Sorgulama ve Ödeme > Vergi Dairesi: Hepsi – Harç Tipi: Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu > Sorgulama ve Öde yolunu izliyoruz.

Daha sonra karşımıza toplam borçların ve taksitlerin listelendiği bir ödeme ekranı çıkıyor. Buradan toplu bir şekilde veya tek bir seçim yaparak güvenli bir şekilde online ödeme yapabilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
  • En Etkili Satış Teknikleri Nelerdir?

    Tüm iş yeri sahipleri kendi işini kurduktan sonra işi büyütmek amacıyla satışını artırmak …
  • Yeni Para Birimi: WCX

    Dünyanın en büyük dijital para borsası olma amacıyla yola çıkan WCX, Bitcoin tarzında bir …
  • Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

    Günümüzde freelance iş yapanların sayısı bir hayli arttı. Hem freelance çalışanlar hem de …
Daha Fazla: Yatırım

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…