Göz tarama veya İris tarama teknolojisi nedir? Klasik göz tarama teknolojisinden farklı olarak bir İris tarama sensörü sayesinde çalışan bu sistem nedir ve tam olarak nasıl çalışır, hangi telefonlarda var, size anlatmaya çalışalım.

Samsung İris tarayıcı ile artık telefonlardaki güvenlik en üst seviyede tutulmuş. Şu an için sadece Samsung’un bazı modellerinde bulunan bu teknoloji, diğer güvenlik seçenekleri ile aynı anda kullanılabiliyor.

İris Tarayıcı Nedir?

Göz bebeği içindeki iris tabasında yer alan izleri tarayarak benzersiz bir güvenlik sağlar. Her insanın parmak izi izinde olduğu gibi, iris tabakasındaki izlerde benzersizdir.

İris tarayıcılar, özel sensörler sayesinde, göz bebeklerinde yer alan bu izleri tarayarak, eşleşme olup olmadığına bakarlar ve buna göre işleme alırlar.

İris Tarayıcı Nasıl Çalışır?

İris tarama için, telefonun kamerası ve İris sensörü aracılığı ile kişinin gözü taranarak, daha önce tanımlanmış veriler ile karşılaştırılarak işlem sağlanır.

İris tarama şu an için sadece Samsung marka telefonlarda kullanılan bir teknolojidir, piyasada yer alan ve göz tarama sistemi olan diğer cihazlar göz taramasını sadece kamera aracılığı ile yapılır ve bir yazılım ile eşleştirilir ve bu sistem çok sağlıklı değildir.

Ancak İris tarama teknolojisi, bunun için üretilmiş olan bir sensör sayesinde donanımsal olarak yapılmaktadır. Bu gerçekten bir tarama yapar ve üst düzey güvenlik sağlar.

Cihazda sadece İris tarama değil, parmak izi okuyucu, Pin ve desen koruması güvenlik seçenekleri de yer almak ve aynı anda İris tarayıcı ile birlikte kullanmanız da mümkün.

Samsung İris Tarama Hangi Modellerde Var?

Şu an için bir sensör aracılığı ile tarama yapan İris tarama teknolojisi sadece Samsung Markalı aşağıdaki modellerde yer almaktadır.

• Samsung Galaxy Note 7
• Samsung Galaxy Note 8
• Samsung Galaxy S8
• Samsung Galaxy S8 Plus


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Android

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…