Özellikle kış aylarında sürücülerin yağmurlu havalarda kaygan ve ıslak zemine karşı dikkatli bir şekilde araç sürmesi gerekirken, bu konuda uzman uyarılarına ve önerilerine uymak, olası tehlikeleri de önlüyor.

Islak zeminde aracın yol tutuşunun daha zor olması ve kayganlık nedeniyle yoldan çıkma ihtimalinin bulunması, sürücü ve yolcular için hayati tehlike yaratırken, bu konuda sürücülerin de araçlarını zorlu hava şartlarına göre her zaman hazır bulundurması gerekiyor. Islak zeminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta, trafikte araç takip mesafeleridir.

Ani fren yapılması durumunda ıslak ve kaygan zemin nedeniyle daha uzun mesafe gerektiğinden dolayı, kaza ihtimali artmaktadır. Bu nedenle trafikte, takip mesafesinin her zaman hıza göre belirlenerek, mesafenin sürekli kontrol altında tutulması önerilmektedir. Ayrıca fren yaparken, tekerleklerin kilitlenerek kaymasını önlemek adına kademeli olarak fren yapmak, daha kısa süre içerisinde aracın durmasını sağlayacaktır.

Islak zeminde aynı zamanda mutlaka lastiklerin havasının doğru bir şekilde ayarlanması, balata ve fren sisteminin stabil çalışmasından emin olunmalıdır. İlgili ayarların normal hava şartlarında da yapılması önerilirken, ıslak zemin ya da diğer zorlu hava şartlarında ilgili akşamların doğru bir şekilde çok daha fazla önem kazanmaktadır.

Islak zemindeki diğer önemli bir detay ise su birikintileri. Yoldaki çukurların da su ile dolarak, görülemeyecek duruma gelmesi unutulmamalıdır. Su nedenle yoldaki derinliklerin görülmesi önlenirken, araç ile çok sert bir şekilde çukurlara da girilebilir. Ayrıca derinlik olmasa dahi, su birikintilerine girilmesi araç kontrolünü çok daha zor bir duruma getirmekte ve zaman zaman kontrolün kaybedilmesine dahi neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar, yağmurlu havalarda yaşanan kazaların yüzde 99’unun derin olmadığı sanılan su birikintilerine girilmesi ile yaşandığı görülmektedir.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Otomobil

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…