Konumu ve hareketi gereği araçların en çok kirlenen yerleri arasında jantlar ilk sırada yer alır. Jantların yere yakın olması ve sürekli olarak hareket halinde olması sebebiyle jantlar sürekli olarak kirlenir. Jantların kirlenmesi ve ardından temizlenmeden uzun süre durması durumunda zaman içerisinde kirler kalıcı hale gelecek ve jantların renklerinde de değişimler meydana gelmeye başlayacaktır. Bu gibi durumların meydana gelmemesi için düzenli olarak jant temizliğinin yapılması gerekiyor.

Jant Yüzeylerinde Çıkmayan İnatçı Kirler

Jant yüzeylerinde genel olarak zift, balata tozu ve yağ gibi son derece inatçı kirlenmeler meydana gelebilir. Çamur, toprak ve kum gibi kirlenmeler kolaylıkla çıkarılsa da balata tozu, zift ve yağı çıkarmak oldukça zorludur. Bu sebepten dolayı çıkmayan inatçı kirlerin jant yüzeyinden temizlenebilmesi için özel olarak üretilen şampuanların ve malzemelerin kullanılması gerekiyor.

Jant Temizliği İçin Gerekli Olan Temel Malzemeler

• Jant için özel olarak üretilen cila
• Parlatma spreyi
• Araç şampuanı
• Jant temizleme spreyi
• Yumuşak sünger
• Lastik ve jant fırçası

Gerekli malzemeler temin edildikten sonra ilk olarak lastiklerin ve jantların toz ve çamurdan tamamen arındırılması için yıkanması gerekiyor. Özellikle bu aşamada tazyikli su kullanılması işi kolaylaştıracaktır.

Lastik ve jantların kirden arındırılması aşamasından sonra orta boy bir kovaya tercihen ılık su koyulması tavsiye ediliyor. Daha sonra kovaya araç şampuanının eklenmesi ve yeterince köpürtülmesi gerekiyor. Tamamen köpürdüğünden emin olunduktan sonra yumuşak fırça yardımıyla hem lastiklere hem de jantlara uygulanmalıdır. Kova ve araç şampuanı yerine aynı işlem jant spreyi kullanarak da daha pratik bir şekilde yapılabilir.

Bu aşamadan sonra kirlerin çözülmesi ve akması için bir miktar beklenmelidir. Daha sonra ise hortum yardımıyla tüm şampuanın ve kirin akıtılması gerekiyor. Jantların yıkanmasının ardından sıra parlatma işlemine gelmektedir.

Jant Nasıl Parlatılır?

Jant tamamen yıkandıktan sonra jant cilası tüm jant yüzeyine uygulanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır. Kuruduktan sonra jant fırçası ile tüm yüzey iyice ovulmalıdır. Ovma işlemi devam ettikçe jantın parlamaya başladığı görülecektir.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Otomobil

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…