Lg tarafından tanıtımı yapılan yeni Amiral gemisi G6 modelinde kullanılan 18:9 ekran oranı nedir, bu teknoloji 16:9’un yerini alacak mı avantajları ve dezavantajları nedir?

Bu yazımızı 18:9 ekran özellikleri ve gelişimi hakkında bilgi vermeye ayırdık, buna göre başta Lg tarafından sunulan ilk telefon olan G6 modeli olmak üzere kullanılan teknoloji hakkında bilgi vereceğiz.

18:9 Ekran Oranı Nedir?

Lg yeni ekran teknolojisi, Fullvision ile gelen bir özellik 18:9 ekran boyutlarıdır. Fullvision teknolojisi ile birlikte tanıtıldı.

Lg ilk olarak G6 modelinde 18:9 ekran oranını kullandı ve sinematik oran olarak bu ekran oranının daha etkin olarak kullanılacağını iddia etti.

2:1 oranı olarak ta tanımlanan bu ekran oranı, ilk olarak Lg G6 modelinde kullanıldı.

18:9 Ekran Oranı Nereden Çıktı?

Lg tanıtımı esnasında konuşan 3 Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Vittorio Storaro’nun, bu oran için verdiği örnek ise, Leonardo Da Vinci’nin 15. yüzyılda yaptığı L’Annonciation tablosu oldu, buna göre Da vincinin eserlerindeki oranda 18:9 ve en iyi oran olarak bu yakında 16:9’un yerini alacağa benziyor.

Bu oranın bir standart olabilmesi hemen mümkün değil, ancak kullanıcıların tercihleri ve görsellik anlamında yaşattığı deneyimler sonucunda, bu ekran boyunun bir tercih haline gelebilmesi olası bir durum olarak gözüküyor.

Ekran boyutları, aslında başta Android için uygulama geliştirenler için bir sorun, bu konuda yerleşen bir standart olması üreticilerin işini kolaylaştıracak, ancak farklı ekran oranlarına göre uygulama geliştirmek ise maliyetli ve külfetli.

18:9 ekran oranının kullanılmasında yaşanan problemlerden birisi de, buna uygun içerikler bulmak, başta çalışan uygulamalar olmak üzere, 16:9 ekran oranına uygun üretilmiş içerikleri, Lg G6 modelinde kullanmaya kalktığınızda, ekranın boşluklarını dolduran siyah alanlar görüntülenecektir.

Netflix başta olmak üzere, Opera, Twitter ve Gmail gibi bazı uygulamalar bu ekran oranına uygun içerikleri kullanıcılara sunmuş durumda.

Ancak bu ekran boyunun kabul edilmiş bir standart olması ve buna uygun içeriklerinde üretilmesi zorunludur, aksi halde elinizde bulunan 18:9 oranındaki cihazın kullanım açısından pek bir faydası olmayacaktır.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Akıllı Telefon

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…