3 yıl, LG’nin Nexus 5’i gibi bir telefon için çok uzun bir süre sayılmaz. LTE desteği, -yalnızca 8MP olsa da- güzel fotoğraflar çeken kamerası, birçok yeni telefona göre daha kaliteli ses performansı ile bu cihaz 3 yıl sonra çöpe atılmayı aslında hak etmiyor. Ekranı çatlamış ve bataryası ömrünü tüketmiş olsa bile yedek parçalar eBay gibi sitelerden düşük fiyatlara bulunabiliyor. Tek problem yazılım. Genelde cihaz üreticileri bir ürünün desteğini 3 yıl sonra kesiyor. Dolayısıyla hem güvenlik, hem de güncelleme yamaları alamıyoruz.

Ama artık bir çözüm var: Bu yılın başlarından itibaren LineageOS adında ücretsiz bir Android alternatifi ortaya çıktı. Bu sayede Nexus 5, Android 7.1 (Nougat) işletim sistemini bazı yeni telefonlardan bile hızlı çalıştırabilir hale geldi. Üstelik „Nexus Root Toolkit“ adlı yazılım sayesinde konsol komutları yerine PC’nizin başında, sadece fare tıklamaları ile cihazınızı güncelleyebilirsiniz.

Diğer taraftan, bu yazıda verdiğimiz yönergeler el becerisi ve bolca sabır istiyor. Ama sonunda başarının ve özgürlüğün haklı gururunu yaşayacaksınız. Ne demişler? “Telefonun root’lu değilse gerçekten senin değildir”.

Donanımı Yenileyin

Yazılım güncellemesine geçmeden önce donanımı kendine getirelim: Sizin ekranınız çiziksiz, telefonunuzun bataryası da tam kapasite çalışıyorsa bu kısmı atlayabilirsiniz. Zayıf batarya veya çatlak ekranın dışında buğulu fotoğraflar çeken kamera lensi, gevşemiş kulaklık girişi, tıkalı hoparlör gibi durumlar da sıkça karşılaşılan problemler arasında. Ayrıca telefonunuz internete bağlanmıyor veya GSM sinyali zayıfsa anten bağlantılarında problem olabilir.

Gereçleri satın almak için: Bildiğiniz online satıcılara ek olarak ifixit.com gibi tamir kitleri ve gereçleri satan online mağazalar da mevcut. Isı pedi ve izopropil alkolü herhangi bir eczaneden temin edebilirsiniz.

Yedek parçalar: Yedek parça için ilk durağınız eBay veya Aliexpress olabilir. Nexus 5’in ekran paneli 40 Euro’ya bulunabiliyor. Kulaklık jakı 7 Euro, batarya ise (BL-T9) 9 Euro gibi fiyatlardan satılıyor. Parçaların orijinal ve yeni olduğunu kontrol etmenizi şiddetle öneririz.

Yedekleme: Telefon üzerinde herhangi bir işlem yapmadan önce yedeklemeniz çok önemli. Bunu USB veya WiFi bağlantısı üzerinden MTP (medya transfer protokolü) ile, ya da „Nexus Root Toolkit“ yazılımı ile yapabilirsiniz. Her iki durumda da akıllı telefonunuz ve PC’niz arasındaki bağlantıyı test etmiş olacaksınız. Bağlantı kuramıyorsanız Windows Aygıt Yöneticisi altında USB Denetleyici girdisine ulaşın. Simgesinin yanında Sır bir üçgen varsa sağ tıklayıp “Sürücü yazılımını güncelle” komutu ile cihazın USB sürücülerini yükleyebilirsiniz. Bu da sonuç vermezse internet üzerinden sürücüleri bulup kendiniz kurmanız gerekecek.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
  • Firefox Nightly Nedir?

    Firefox Nightly tam olarak nedir ve ne işe yarar? Normal Firefox uygulamasından farkı nedi…
  • LG G6 18:9 Ekran Oranı Nedir?

    Lg tarafından tanıtımı yapılan yeni Amiral gemisi G6 modelinde kullanılan 18:9 ekran oranı…
  • Cep Masaüstü Nedir?

    Samsung Galaxy S8 gibi Premium akıllı telefonlar performans bakımından ofis PC’lerinden da…
Daha Fazla: Akıllı Telefon

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…