Microsoft Word veya benzeri bir program bulunmayan bilgisayarlarda yazı yazmak için başvurulan ilk yöntemlerden biri Not Defteri veya diğer adıyla Notepad’dir. Not Defteri aracında genellikle yazı yazarken yazının uzunluğuna bağlı olarak sağ tarafa doğru bir kayma olmaktadır. Ayarlanmamış Notepad uygulamasında bu durumu düzeltmek için ufak bir kısayol kullanmak gerekmektedir.

Not Defteri Nedir?

Temel bir metin düzenleme programı olan Not Defteri, metin dosyalarını düzenlemek veya görüntülemek için kullanılmaktadır. Txt dosya uzantısına sahip olan Not Defteri, Notepad olarak da adlandırılmaktadır ve kullanımı oldukça basittir.

Not Defteri’nde Yazı Tipi Nasıl Büyütülür?

Not Defteri’nde yazdığının yazının stili ve boyutundan dolayı görmekte zorluk çekiyorsanız, kısa bir işlemle bu sorunu halledebilirsiniz.

Not Defteri uygulamasını açtıktan sonra Biçim > Yazı Tipi yolunu izleyerek yazı tipi, yazı tipi stili ve yazı boyutu ayarlamanızı kolayca yapabilirsiniz. Seçimlerin ardından Tamam tuşuna tıklamanız yeterlidir.

Not Defteri’nde Yazıyı Ekrana Sığdırma

Yazının başında bahsettiğimiz ekranın sağa doğru kaymasını, satır düzenlemesiyle rahatça halledebilirsiniz. Bunun için Notepad uygulamasını açtıktan sonra Biçim > Sözcük Kaydır yolunu izlemeniz yeterlidir.

Not Defteri’ne Tarih ve Saat Ekleme

Hazırladığınız Not Defteri belgesine tarih ve saat eklemeniz de mümkündür. Bunun için Not Defteri’ni açtıktan sonra tarih ve saat ekleyeceğiniz yere geliyorsunuz. Ekleyeceğiniz yere imleci getirdikten sonra F5 kısayolunu kullanarak veya Düzen > Tarih/Saat yolu ile ekleme işlemini yapıyorsunuz.

Not Defter’nde Karakter ve Sözcük Nasıl Bulunur?

Diğer birçok metin uygulamasında olduğu gibi Notepad için de karakter veya sözcük bulmanın kısayolu, CTRL+F komutudur. Uzun yol olarak ise Düzen > Bul… komutlarını izleyebilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Yazılım

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…