Araba alırken “otomatik vites araba mı almalıyım, yoksa manuel mi?”, “Otomatik vites araç alınır mı?”, “Otomatik vites araçlar daha fazla baş ağrıtır mı, riskleri neler?” gibi sorular son yıllarda daha fazla sorulmaya başladı. Bunun en önemli neden giderek yaygınlaşan otomatik vites araç kullanımı.

Son yıllarda hem firmaların hem de müşterilerin otomatik vites araçlara daha fazla yoğunlaştığını söyleyebiliriz.

Son Yıllarda Popüler

Çok değil bundan 10 yıl öncesine gidecek olursak, hem otomatik vites araç sayısının hem de otomotiv devlerinin ürettiği otomatik vites araba modelleri çeşitliliğinin bugüne kıyasla oldukça oldukça az olduğunu görebiliriz.

Otomatik vites araçların son yıllarda daha fazla rağbet görmesinin önemli nedenleri var. Bu nedenler aynı zamanda “otomatik vites araç alınır mı?” sorusuna da yanıt oluşturacak nitelikte.

Bu nedenlere göz atacak olursak: Otomatik vites şanzıman teknolojileri son yıllarda oldukça gelişti. Vites geçişlerinde sorun yaşanan, sarsarak vites değiştiren otomatik şanzımanların yerini vites geçişleri hissedilmeyen şanzımanlar aldı. Ayrıca gelişen teknolojiyle otomatik vites şanzımanlarda sık görülen hatalar yavaş yavaş giderilmeye başlandı.

Bayan kullanıcı faktörü, trafik…

Son yıllarda özellikle bayan çalışanların ihtiyacı haline gelen otomatik vites arabalar, rağbet gördükçe daha değerli olmaya başladı. Bayan çalışanlar ile birlikte her iki eşin rahatlıkla kullanabileceği araç arayanlar da otomatik vitese yöneldi. Son yıllarda dünyanın bir çok bölgesinde ve Türkiye’de de trafik sorununun tırmanması, dur kalk yaparak ilerlemek zorunda kalanlar için otomatik vites aracı ihtiyaç haline getirdi.

Kullanıcıların talebine karşılık hemen hemen her firma bir çok aracı için otomatik vites seçeneği sunmaya başladı. Her ne kadar otomotiv firmaları SUV modellerinden sedan modellere kadar birçok araç kasa tipi için otomatik vites seçeneği sunsa da hatchback otomatik araçlara daha yoğun bir talep oldu. Bunun nedenini de bayan kullanıcıların kısa araçları daha çok tercih etmesi şeklinde açıklayabiliriz.

Riskler Neler?

Otomatik araç alırken en çok akıllara takılan konu, otomatik viteste yaşanan sorunların yüksek maliyetlerle çözülmesi hususu. Bu konuda önemli bir uyarıda bulunalım, bazı firmalar otomatik vites araçları için belirli bir km’ye kadar (örneğin 150 bin – 200 bin) iyi niyet garantisi veriyor, buna karşın aracın belirtilen km’ye kadar tüm bakımlarının düzenli olarak kendi servislerine getirilmesini istiyor.

Sıfır otomatik araba alacakların alacağı marka böyle bir hizmet veriyorsa bu bir avantaj, bununla birlikte ikinci el otomatik vites araç alacaklar aracın tam servis kayıtlı olup olmadığına bakması gerekiyor.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Otomobil

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…