Paint.Net programı, Microsoft Paint’e rakip olarak üretilmekle birlikte sahip olduğu özellikler sayesinde Photoshop kullananlar için bile büyük kolaylıklar sağladığı için kısa sürede geniş bir kitleye ulaşmıştır. Washington Üniversitesi tarafından C# tabanlı olarak geliştirilen grafik tasarım yazılımı, kullanışlı özellikleri sayesinde görsel düzenlerken oldukça yardımcı olmaktadır.

Katman yani Layer sistemi sayesinde Photoshop kullanıcıların kısa sürede aşina olacağı program, çok hızlı ve basittir. Özel efektler, süzgeçler ve diğer özellikler programın Microsoft Paint’ten çok üstün olmasını sağlarken Paint’in yerini alma hedefi de yerini daha güçlü bir hedefe bırakmıştır.

Açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olan Paint.Net resmi internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Programın boyutunun 4-5 MB kadar küçük olması, bu kadar kullanışlı olmasının bir başka sebebidir.

Paint.Net Özellikleri ve Kullanımı

Paint.Net programı, Photoshop kadar olmasa bile birçok özelliğe sahiptir. Özellikle çok hızlı bir bilgisayara sahip olmayanlar, bu programın düşük boyutu ve hızlı işlem gücünden yararlanabilirler. Şimdi programdaki bazı işlemlerin nasıl yapıldığına bir göz atalım…

Resize: Görseli yeniden boyutlandırma, birçok kullanıcının en sık kullandığı işlemdir. Paint.Net üzerinde bu işlemi yapmak için Image > Resize yolunu izleyebilir veya kısayol olarak CTRL+R kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Görseli Döndürme: Yine üst çubukta yer alan Image sekmesi üzerinde görseli sağa-sola 90 derece veya 180 derece ters şekilde döndürmeniz mümkündür. Bunun için CTRL+H, CTRL+G ve CTRL+J kombinasyonları da kullanılmaktadır.

Layer: Paint.Net programında katman yani layer ekmek için üst menü yer alan Layer butonunu kullanabilirsiniz. Buradan yeni layer ekleyebilir, layer kopyalayabilir veya layer adını düzenleyebilirsiniz. CTRL+SHIFT+N kombinasyonu ise kısayoldan yeni layer eklemek için kullanacağınız yoldur.

Efektler: Efekt yönünden henüz çok gelişmemiş olan Paint.Net’in üst çubuğunda yer alan Effects kısmında Artistic, Blurs, Distort, Noise, Photo, Render ve Stylize şeklinde 7 başlık bulunmaktadır. Efektleri bu başlıklar altından kullanabilirsiniz.

View: Üst kısımdaki görev çubuğunda yer alan View sekmesinde görüntüyü yaklaştırma, uzaklaştırma ve yine görüntüyle ilgili diğer seçenekler yer almaktadır.

Tools: Her görsel düzenleme programının en önemli kısmı Tools sekmesidir. Özelliklerin birçoğuna bu Tools sekmesi aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Bu Tools sekmesi, yükleme sonrasında otomatik olarak açık olmaktadır. Eğer yanlışlık Tools’u kapatırsanız; sağ üst köşede bulunan çekiç simgesine tıklayarak açabilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Yazılım

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…