Her hizmete ayrı parola, uzmanların önerisi. Fakat bunları doğru organize edemezseniz, unutma riskiniz var. Yeni parola almak için müşteri hizmetlerine arama ve maillerle dil dökmeniz gerekmekte. Sizlere bunlar olmadan parolasını unuttuğunuz Windows Office, mobil aygıtlar, çevrimiçi hizmetler ve bazı mail hesaplarına erişim sağlama yollarını göstereceğiz.

Masaüstü ve Ofis

Yerel Windows hesaplarında bile Microsoft size parolanızı unuttuğunuzda yardımcı olamaz. Bunun ardındaki sebep: Parola şifrelenip, sadece bilgisayara kaydedilmekte. Windows’un sizden sakladığı şeyse, tüm Wşndows parolalarınızın resmi olmayan bir yolla düzenlenebiliyor oluşu. Microsoft’un Office süitinde özel araçlar kullanarak korumalı Office dosyalarına sadece dakikalar içinde erişebilirsiniz..

Windows Hesapları Açmak

Windows girişi için parolanızı kurtarmak adına ihtiyacınız olan şey bir Windows kurulum ortamı ve çalışır bir PC. Windows 7 ve 10 için prosedür neredeyse birbirinin aynısı. Kurulumdan ortam yüklemesini başlatın. Select “Computer Repair Options | Troubleshooting | Advanced Options” ve ardından da “Command Prompt” seçeneğini seçin. Windows klasörlü sürücüyü seçin; bunun için “c:”yi, ardından da “dir” komutunu girin. Eğer listede “Windows” görünürse, doğru sürücüyü seçmişsiniz demektir. Eğer görünmezse, “d:”, “e:” vb. seçenekleri deneyin. Bunun ardından “cd windows\system32” için “rename utilman.exe utilman_org.exe” komutunu girin. “copy cmd.exe utilman.exe” komutunu girdikten sonra “Exit” ile PC’yi normal şekilde yeniden başlatabilir, var olan sistemi yükleyebilirsiniz.

Parola istemcisinde, erişim araçları için merkez simgeye tıklayın. Komut satırı belirecek. <burada rastgele kullanıcılar için yeni bir parola belirleyebilirsiniz. Bunun için şu konutu kullanın: net user [Login name] [new password]”. Satırı “Exit” ile kapattığınızda değişiklik hemen etkisini gösterecektir.

Korunaklı Office Dosyalarının Hack’lenmesi

Var olan araçlarla Word ve Excel dosyalarının kurtarılması mümkün değil. Bunun için ElcomSoft’un Advanced Office Password Recovery programı gibi bir üçüncü parti yazılımına ihtiyacınız var (yaklaşık 50€). Eğer dosyalarınız uyumluluk modunda kayıtlıysa, yazılım parolayı direkt olarak atlayabilmekte. Diğer tüm sürümlerde kaba kuvvet kullanmalısınız. Eğer parola aramasında noktalı harfler kullanmak istiyorsanız, “Attack Settings” altından bunu etkinleştirmeniz gerekmekte. Eğer parolanızın bir kısmını hatırlıyorsanız, arama işlemini kısaltmak için buraya girin.

Akıllı Telefonlar ve WhatsApp

Şu anki Android ve iOS aygıtların koruması kaldırmak oldukça zor. Fakat bazı durumlarda birkaç hileyle kayıtlı dosyalarınızın bir bölümüne erişebilirsiniz.

SIM Kart Korumasının Etkinleştirilmesi

Bugünlerde SIM kartınızın PIN koduna çok az ihtiyaç duymaktasınız ve bu zamanla bir tuzağa dönüşebilir. Eğer zamanla bunu unutursanız, birkaç başarısız denemenin ardından SIM kartınız bloke edilebilir. Daha sonra blokeyi kaldırmak için PUK kodunu (Süper PIN) girmeniz gerekir. Bunu mobil sağlayıcınızın teslim mektubunda bulabilirsiniz. Eğer mektubu da bulamıyorsanız, müşteri hizmetlerinden yeni bir kart talep edin.

Android Aygıtların Açılması

Google işletimde önemli olan kurulu sürüm ve aygıt üreticisi. En iyi seçenek size vereceğimiz talimatları sırasıyla uygulamanız. Eğer işe yaramazsa, son kısımda ilerleyişi nasıl ileri götürebileceğinizi de göstereceğiz. Eğer Google hesabınızla bağlıysa, Android 4 kullanan eski aygıtlarda giriş kilidini aşmak oldukça kolay. Yanlış bir şekli beş defa girdiğinizde, size kurtarma bağlantısı gösterilmekte. Bu bağlantıyı kullanarak PC’nizden Google hesabınıza girin. Buradan akıllı telefonunuzdaki kilidi uzaktan bir komutla kaldırabilirsiniz.

Android 4.4’e kadar olan sürümlerde bir uygulama yardımıyla PIN kilidini silebilmek mümkün. Önkoşulu: aygıtta Google hesabı kayıtlı olmalı. Masaüstü tarayıcınızla Play Store’a gidin, Screen UnLock/Lock app uygulamasını aratın ve “Install” ile kurulumunu yapın. Uygulama otomatik olarak Android telefonunuzda da kurulacaktır. Ardından başka bir telefondan telefonunuza bir SMS atın. İçeriğini “00000” olarak belirleyin. Bu işlemin ardıdan “Release”i seçin ve kilidiniz kalktı!

Eğer çalışmazsa, Android Aygıt Yöneticisiyle aygıtın bir Google hesabına bağlı olduğundan emin olun. Masaüstünden www.google.com/android/devicemanager adresine girerek aygıt yöneticisini başlatın ve buradan Google hesabına giriş yapın. Sol üst kısımdan akıllı telefonunuzu seçin ve ‘’Lock’’a tıklayın. Burada belirleyeceğiniz yeni parola anında uygulamaya konacaktır.

Bazı aygıtlarda kilit ekranının çökmesini sağlayarak da erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunun için ekranın alt kısmındaki ‘’acil’’ butonuna tıklayın. Şimdi on kere “*” simgesini girin ve karakter dizimine çift tıklayın. Kopyalayı seçin ve ‘’Insert’’ ile karakter diziminde yıldızdan sonra gelen karakterleri kullanın. Cihaz girişi engelleyene kadar bu komutu girin. Daha sonra kilit ekranına dönün ve ekranın altından üstüne doğru parmağınızı kaydırarak kamera uygulamasını açın. Çark simgesine tıklayarak ayarları açın. Android parolayı girmenizi isteyecek. Alana basılı tutarak ‘’Insert’’i seçin. Daha sonra kilit ekranı donana ve sisteme erişim verilene kadar bu girdiyi tekrarlayın.

Samsung aygıt kullanıcıları Dr. Fone (www.wondershare.com) masaüstü yazılımını kullanmayı da deneyebilir. Aygıtların kilit kodları bu yazılım sayesinde okunabilmekte. Alternatif olarak aygıt parolaları Samsung’un aygıt yöneticisinden de sıfırlanabilmekte (https://account.samsung.com).

Eğer bunun bir yardımı dokunmadıysa, aygıtınızı sıfırlamanız gerekmekte. Tabi bu seçenekte tüm verilerinizi kaybedeceksiniz. En azında akıllı telefon tekrar kullanılabilir duruma geçmekte. Kilit faalken fabrika ayarlarına dönüş için ilk olarak aygıtı kapatmanız gerekmekte. Ardından güç butonuyla ses kontrolündeki [Sessiz] butonuna tıklayın ve aygıt kurtarma moduna girene kadar butona basılı tutun. [Volume] butonları yardımıyla “Factory reset”i seçin. Aygıt üreticinize bağlı olarak bu terim değişkenlik gösterebilir. Daha sonra güç düğmesine basarak sıfırlamayı etkinleştirin.

iPhone Kilidinin Açılması

Apple’ın iOS’unda kilidi aşmanız kurulu işletim sürümüne bağlı. Bazı sürümlerde bunu sağlayan bir bug bulunmakta. Bu tür bir açık en son 9.2.1 sürümünde görülmekteydi. Eğer buna ya da daha eski bir sürüme sahipseniz, sıradaki hileyi deneyebilirsiniz: kilit ekranındayken Siri’yi etkinleştirmek için ev tuşuna basılı tutun. Siri’ye saati sorun. Gösterilen zamana, ardından da sağ üstündeki artı sembolüne tıklayın. Ardından rastgele alfabetik değerler girin ve bunları seçin. ‘’kopyala’’yı seçin ve harflere çift tıklayın. İçerik menüsünden oku seçin. ‘’Paylaş’’ seçeneğini göreceksiniz. Buradan ‘’Messages’’e tıklayın ve panoya kopyalanan karakterleri ‘’To’’ alanına yapıştırın. Birkaç saniye bekleyin ve ev butonuna tıklayın. Böylelikle kilit ekranı atlanılmış olacak -bu hile yeni iOS sürümleriyle çalışmamakta. Dolayısıyla kaba güç kullanmanız gerekmekte. iOS Forensic Toolkit aracı maksimum başarı vaat ederken fiyatı tamı tamına 1,500€. Bu da işe yaramazsa iTunes masaüstü yazılımını fabrika ayarlarına dönmek için kullanabilirsiniz. Tabi bu işlemde de verileriniz ortadan kalkmakta.

WhatsApp Bilgilerinin Okunması

Eğer parolanızı unuttuysanız, mesajcının verilerine erişmenin birkaç yolu bulunmakta. Bunlardan en basiti direkt olarak WhatsApp uygulamasından yeni bir parola talep edebilirsiniz. Tabi bunun için uygulamanın kurulu olduğu mobil aygıta erişiminizin olması gerekmekte. Eğer iki faktörlü kimlik doğrulama aktifse, kayıtlı mail adresine erişim de sağlamalısınız. Eğer numara ve maile erişim sağlayamıyorsanız, yeni bir tane yaratmanız gerekiyor. Kullanılan mobil telefon ve WhatsApp sürümüne bağlı olarak sohbet geçmişlerini aygıtlardan okuyabilirsiniz. Bunu WhatsApp için ElcomSoft Explorer uygulamasıyla yapabiliyorsunuz (yaklaşık 80€)

Çevrimiçi Hizmetler ve Mail Hesapları

Normalde sadece sağlayıcının çevrimiçi hizmetleriyle giriş verilerini değiştirebilirsiniz. Tabi eğer veri PC’nizde saklıysa ki bu tahmin edilenden çok daha sıklıkta yaşanmakta, size bu verilere nasıl erişebileceğinizi gösteriyoruz.

Balantı ile Parola Kurtarmak

Birçok hizmet için erişiminizi bir bağlantı kullanarak kurtarabilmeniz mümkün. Bağlantıyı ilgili hizmetin giriş ekranında örneğin ‘’Parolanızı mı unuttunuz?’’ adı altında bulabilirsiniz. Daha sonrasında parolanızı sıfırlamak için kullanacağınız diğer bir bağlantı kayıtlı mail adresine gönderiliyor. Erişim sağlayamadığınız hizmet mail adresiyse, işler daha da karmaşıklaşıyor. Örneğin GMX bu durumda kayıtlı mobil cihazdan kurtarım sağlıyor. Eğer hesabı yaratırken böyle bir seçeneği etkinleştirmediyseniz, hizmetin canlı desteği olup, olmadığına bakın. Çoğu hizmet sağlayıcısına kimliğinizi çekip, göndererek bu husus atlatılabilmekte. Apple ve Google gibi hizmetlerde bu seçenek sunulmuyor.

Kayıtlı Parolaların Okunması

Eğer servis sağlayıcısı parolayı yenileyemiyorsa, verilere erişebilmek için elinizde halen bir seçenek mevcut. Eğer parolanızı bir parola yöneticisi ile tarayıcına yüklediyseniz ya da mail hesabınız yerel bir mail programına kayıtlıysa bu seçenek geçerli. Internet Password Breaker aracı size bu konuda yardımcı olacak (www.elcomsoft.com, yaklaşık 150€). Program web tarayıcı ve mail programlarındaki verileri okuyabilmekte. Tabi bu verilerinizi neden yerel disklere kaydetmemeniz gerektiğini de göstermekte. Özellikle de eğer PC’nizde sizden başkaları da erişebilmekteyse ihtiyadi tedbirleri de uygulamalısınız.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
  • Firefox Nightly Nedir?

    Firefox Nightly tam olarak nedir ve ne işe yarar? Normal Firefox uygulamasından farkı nedi…
  • LG G6 18:9 Ekran Oranı Nedir?

    Lg tarafından tanıtımı yapılan yeni Amiral gemisi G6 modelinde kullanılan 18:9 ekran oranı…
  • Cep Masaüstü Nedir?

    Samsung Galaxy S8 gibi Premium akıllı telefonlar performans bakımından ofis PC’lerinden da…
Daha Fazla: Akıllı Telefon

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…