Açılımı Search Engine Optimization olan SEO’nun Türkçe meali arama motoru optimizasyonudur. Web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda çıkmasına SEO denir. Üst sıralarda çıkmanız ise ziyaretçilerin web sitenize sık dönüşümleriyle ve sürekli aratmasıyla mümkün olabilir.

Arama motorları arasında en yüksek kullanım oranı Google’dır. Türkiye’de %90 oranında kullanılmakta olan Google Dünya’daysa Çin piyasasında yasak olmasına rağmen %60 kullanım oranına sahiptir. Yandex, Baidu gibi de arama motorları mevcuttur ancak Dünya’da en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Google botlarının web sitenizde gezintiye çıkması sonucu, özgün olmanız, web sitenizin hızlı açılması gibi etkenlerle birlikte web siteniz arama motoru sonuç sayfasında yukarılara çıkabilmektedir. Aynı zamanda konunun başlığıyla yazdığınız konunun alaka düzeyi ve sitenize gelen ziyaretçilerin ne kadar süre sitenizde kaldığı, içeriklerin kaliteli olması da web sitenizin SEO’su için önemli etkenlerdendir. Google’ın web sitenizde aradığı en önemli husus doğallıktır. Doğal yollarla web sitenizin kullanılmasını ister.

Google Botları Nasıl Engellenir?

Robots.txt dosyasına bot girişinin engelleneceği içerikte bir yazı girmeniz durumunda google botlarının sitenizi ziyaret etmesini engelleyebilirsiniz. Ya da sitenize alınan linkler NoFollow etiketi taşıyorsa yine google botları web sitenize giriş yapmadan teğet geçecektir. Google botlarının sitenizi ziyaret etmesi sonucundaysa domain kalitesi ve sayfanızın otoritesi botlar için önem teşkil edecektir.

Google, ziyaretçi kitlenin yaptığı aramaların eş anlamlılarını da baz alarak arama sonuç sayfasını buna göre şekillendirmektedir ve aramayı yapan ziyaretçi kitlenin daha önceden ne gibi aramalar yaptığını da önemseyerek karşılarına sonuçlar çıkaracaktır. Bu arama motoru sonuçlarında en yukarılarda bulunmanızı etkileyecek hususlar yani web sitenizin gereksinimleri iç SEO ve dış SEO ile de bağlantılı olarak şekillenecektir.

İç SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitenizde yaptığınız varyasyonlarla birlikte oluşan optimizasyon türüne iç SEO yani iç optimizasyon adı verilmektedir. Web sitenizde iç SEO çalışmalarına başladığınız süre zarfında dikkat etmeniz gereken durumların başında açıklamalar, başlık ve URL olacaktır.

Sitenize özgün içeriğe sahip başlığın beraberinde girdiğiniz açıklama ile birlikte iç SEO çalışmanızın ilk adımlarını atmış olacaksınız. Ayrıca web sitenizin URL yapısının da sezgisel biçimde olması durumunda çalışmanızın daha faydalı olduğunu göreceksinizdir.

İç SEO nasıl yapılır? sorusu cevaplanacak olursa;

 • Özgün, güzel ve aranması muhtemel içerikler yaratarak web sitenizi hizmet verdiğiniz sektörde en üste taşıyabilirsiniz.
 • Kimsenin kullanmadığı açıklama etiketleri ve başlıklarla arama motoru sonuçlarında üste çıkabilirsiniz.
  Aranacak kelime haznesine uygun kelime seçimleri yapmanız SEO çalışmasında sizi bir üst noktaya çıkaracaktır. Örnek verilecek olursa; “Çikolata” kelimesi fazla aratılmayacağı düşünülecek olursa “Çikolata yemenin zararları” kelime öbeği daha çok aranacak ve “Yemenin zararları” aratmasında da sizi yine bir üst noktaya çıkarabilecek bir algoritma yaratmanızı sağlayacaktır.
 • Organik arama sonuçlarındaki sıralamada üst noktalara çıkma hedefinizde site içi linkleme de önem teşkil etmektedir. Ön planda tutmayı amaçladığınız ve çaba gösterdiğiniz sayfalara link verebilirsiniz.

Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Footer, header link, banner link, forum ve sözlük tanıtımları ve tanıtım yazıları ile birlikte dışarıdan gelen backlinkler sonucunda web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlayacak çalışmaya dış SEO denir.

Dış SEO nasıl yapılır? sorusu cevaplanacak olursa;

 • Web sitenize dışarıdan backlink alacağınız sitelerin içerik kalitesi, özgünlükleri, doğallıkları da sitenizin SEO’sunu artırmanız adına büyük bir önem teşkil etmektedir. Özgün olmayan içeriklerle doldurulmuş bir siteye vereceğiniz backlink sitenizin SEO kalitesini düşürebileceği gibi Google botlarının da sitenize bakış açısını değiştirecektir ve arama motoru sonuçlarında web sitenizin alt sıralarda çıkmasını hatta hiç çıkamamasını sağlayacaktır.
 • Arama motoru optimizasyonu bir algoritmalar topluluğunun sonucudur. Bu algoritmalar her şeye önem vermektedir ve dış SEO’yu beslemek adına vereceğiniz anında 10 adet backlink ile Google botlarının web sitenizin özgün içeriklerine ya da kalitesine bakmasını önleyecektir ve hatta arama motoru sonuçlarından silinmenize kadar gidebilecek bir sonuç doğurabilecektir.

SEO için önemli olan bir diğer husus ise ziyaretçilerinizin geçirdiği zamana yönelik çalışmalar gerçekleştirmektir. Google botları ziyaretçilerin web sitenizde kaldığı süreden sitenizde ne kadar vakit geçirdiğine kadar her şeyi görebilmektedir ve bu durum botlar açısından bir hayli büyük önem taşımaktadır. Ziyaretçilerinizin hepsini potansiyel birer müşteri olarak düşünerek onların web sitenizde geçireceği zamanı en üste nasıl çıkarabilirim? sorusunu kendinize sormalısınız ve kendinizi de bir ziyaretçiymiş gibi düşünerek sayfanızı bu şekilde içeriklerle zenginleştirmelisiniz. Yani; yalnızca neyin ne kadar aratıldığını öğrenerek anahtar kelimelere odaklanarak SEO çalışması yapmak web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlama açısından size yarar sağlamayacaktır.

SEO Çalışmalarındaki Performans Nasıl Ölçülür?

Google’ın web sitesi sahiplerine sunduğu önemli bir imkan olan Google Analytics, SEO çalışmalarındaki performansınızın ölçülmesi açısından size en doğru sonuçları almanızı sağlayacaktır.

SEO uygulaması yapmadan bir ticaret gerçekleştirmek günümüz şartlarında zor, hatta imkansızdır. SEO danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak pazarladığınız ürünleri internet alanında daha görünür hale getirerek satış oranlarınızı daha yüksek noktalara çıkarabilirsiniz.


Daha Fazla İlişkili Makale
 • Google Analytics Nedir?

  Google Analytics, web sitenize kullanıcıların ne şekilde ziyarette bulundukları, nereden g…
 • Backlink Nedir?

  Herhangi bir web sitesine, kendi ürün, firma veya web sitesinin linkinin verilmesine backl…
 • Tanıtım Yazısı Nedir?

  Ziyaretçilerinizin ilgisini çeken, özgün içerikli ve düzgün bilgiler içeren, anlattığınız …
Daha Fazla: Utku Akyıldız
 • Google Analytics Nedir?

  Google Analytics, web sitenize kullanıcıların ne şekilde ziyarette bulundukları, nereden g…
 • Backlink Nedir?

  Herhangi bir web sitesine, kendi ürün, firma veya web sitesinin linkinin verilmesine backl…
 • Tanıtım Yazısı Nedir?

  Ziyaretçilerinizin ilgisini çeken, özgün içerikli ve düzgün bilgiler içeren, anlattığınız …
Daha Fazla: Webmaster

Buna da Bakabilirsiniz:

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, web sitenize kullanıcıların ne şekilde ziyarette bulundukları, nereden g…