Akıllı telefonlar konusunda her gün yeni bir gelişme yaşanmaktadır. Bu gelişmelerle birlikte artan bilgi aktarımı, beraberinde bilgi kirliliğini de arttırmıştır. Telefonlarla ilgili doğru bilinen yanlışları derlediğimiz bu yazıda; birçoğumuz tarafından gerçekliğine inanılan bilgilerin aslında gerçeği yansıtmadığını öğrenebilirsiniz. Listede en çok ilgi gören görenler; ”telefonu gece şarja bırakmak zararlı mı” veya ”telefon şarjdayken kullanmak zarar verir mi” soruları oldu.

1- Telefon Şarjdayken Kullanmak Zararlı Mı?

Cep telefonlarının şarj olduğu sırada kullanılmasının; patlayacağına veya bataryanın zarar göreceğine dair bir görüş bulunmaktadır. Şarj halindeyken telefonla oyun oynamak, konuşmak veya mesajlaşmak, zararlı değildir. Bu durum, telefonun şarjının tamamen dolma süresini geciktirmektedir fakat ne bataryaya ne de kullanıcıya karşı bir problem teşkil etmemektedir.

2- Telefonu Gece Şarja Bırakmak Zararlı Mıdır?

Bir çoğumuz telefonu uyumadan önce şarja takılı bırakmakta ve sabaha bu şekilde bekletmektedir. Peki bu durum; telefonun zarar görmesine veya patlamasına neden olur mu? Telefonların gece boyu şarj edilmesi bir sorun yaratmamaktadır. Batarya tamamen dolduktan sonra telefonlar şarj işlemini sonlandırmaktadır.

3- Telefonu Şarj Etmeden Önce Batarya Tamamen Bitmeli Mi?

Genellikle telefonu şarj etmeden önce şarjının tamamen bitmesi beklenir. Bu sayede, telefonun batarya ömrünün uzatıldığına inanılır. Fakat telefonu şarja takmadan önce bataryanın tamamen boşalmasını beklemeye gerek yoktur. Eski telefonlarda nikel bataryalar kullanıldığı için böyle bir durum geçerliydi fakat yeni nesil pillerde böyle bir problem bulunmamaktadır.

4- Telefon Uçak Modundayken Daha Hızlı Şarj Olur Mu?

Telefonları şarj halindeyken kullanmamak veya uçak moduna almak, gerçekten de şarj işleminin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır. Uçak modunu açarak telefonunuzu şarj ederseniz, yaklaşık 50 kat daha hızlı şekilde dolacaktır.

5- Telefon Kamerasının Özellikleri Çok Önemli Mi?

Akıllı cihazlardaki artan rekabet, sürekli olarak yenilenmeyi ve pazarlama çalışmalarının artmasını beraberinde getirmektedir. Telefonların özellikleri içerisinde en büyük yanılgı, kamera özellikleri konusunda yaşanmaktadır. 8 mpx’den sonraki artışlar, insan gözü tarafından algılanmamaktadır. Bu durum, fotoğrafların boyutunu arttırmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

6- Her Şarj Aletini Kullanmak Zararlı Mı?

Telefonlarla ilgili yaygın bilinen yanlışlardan biri, telefonla beraber gelen şarj aleti dışında bir ürünün kullanmasının zararlı olacağıdır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek şey, kullanılan şarj aleti kablosunun kaliteli olmasıdır. Yani yüzlerce lira ödeyerek kendi şarj aletinizin orijinalini almak yerine kaliteli bir kabloya sahip olan şarj aletini araştırıp bulabilirsiniz.

7- Otomatik Ekran Parlaklığı Şarjı Korur Mu?

Otomatik ekran parlaklığı, akıllı telefonların şarjlarını korumak yerine daha hızlı bitmesine neden olmaktadır. Ortama göre ekran parlaklığını ayarlamak için sürekli çalışan cihaz sensörleri, ciddi bir CPU tüketimine sahip olduğu için telefonun bataryasını kısa sürede bitirmektedir.

8- Arka Planda Çalışan Uygulamalar Telefonu Yavaşlatır Mı?

Genelde arka planda çalışan uygulamaları sürekli kapatır ve bu durumun telefonu hızlandırdığını düşünürüz. Fakat hem iOS hem de Android yazılıma sahip olan akıllı telefonlar, arka plan uygulamalarını daha rahat geçişler için kullanmaktadır. Bu uygulamaları sürekli kapatmak ve açmak, telefonun bataryasının daha hızlı bitmesine sebep olur. Yani arka plan uygulamalarını açık tutarak aralarında geçiş yapmak şarj için daha faydalıdır. Ayrıca telefonunuzu yavaşlatacak kadar arka plan uygulaması açık olursa, bunlar otomatik olarak kendini kapatmaktadır.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Liste

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…