Hızlandırılmış mobil sayfalar olarak Türkçe’ye çevrilen AMP’nin açılımı, Accelerated Mobile Pages’tir. AMP, telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda internet sitelerinin çok daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır.

WordPress alt yapısına sahip olan internet sitelerinizi kolayca AMP şeklinde çalıştırabilirsiniz. Google, her geçen gün sıralama algoritmasına yeni özellikler eklerken bunların içerisinde en değer verdiği madde, sitenin hızıdır. Mobil AMP kullanımını teşvik etmeye çalışan Google, bu sayede internet sitelerinin daha hızlı yüklenerek kullanıcıyı bekletmesinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Google AMP Ne İşe Yarar?

Accelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, mobil cihazlarda internet sayfalarının çok daha hızlı açılmasını sağlıyor. Google, resmi olarak bu güncellemeyi destekliyor. Özellikle Google News yani Google Haberler bölümündeki sitelerin hemen hemen hepsinde AMP kullanılıyor.

Google ile birlikte Twitter, Facebook, Pinterest, Linkedin ve Adobe gibi firmalarda AMP’ye geçiş yapıyor. AMP, yakın zamanda mobil cihazlar için altın kurallardan biri olma yolunda ilerliyor. 2015 yılının Ekim ayında Google tarafından duyurulan AMP projesi, dünyanın en büyük arama motorunun mobil sayfaların kullanışlı olması ve hızlı yüklenmesine verdiği önemi de gösteriyor.

AMP’nin Faydaları Nelerdir?

 • Web sitenize AMP kurduğunuz zaman mobil ziyaretçiler sitenize daha çok erişim sağlayacak ve daha çok zaman geçirecektir. Bu sayede mobil için organik trafiğinizi arttıracaksınız.
 • Sayfanız mobilde yavaş açıldığı için sitenizi terk eden ziyaretçileri tekrar kazanacaksınız.
 • Mobil platformlar için özel reklamlar oluşturabilir ve buradan elde ettiğiniz geliri yükseltebilirsiniz.
 • AMP, yakın zamanda Google mobil sıralama faktörleri arasında çok önemli bir yere sahip olacaktır. Google, sitelere AMP’ye geçiş için belli bir süre verdiği için başlarda çok fazla etki etmeyen bu sıralama faktörü, gün geçtikçe daha önemli yerlere gelecektir.

Web Sitesine AMP Nasıl Kurulur?

WordPress web sitesine AMP kurmak için, Yönetici Paneli üzerinden Automattic tarafından geliştirilen AMP ve Ahmed Kaludi ile Mohammed Kaludi tarafından geliştirilen AMP for WP – Accelerated Mobile Pages eklentilerini kurarak etkinleştiriyoruz.

Yukarıdaki iki eklentiyi birlikte çalışmaktadır. Bunları kurduktan sonra siteadi.com/konu-link.html/amp şeklinde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Sonrasında ise WP-Admin panelinin sol kısmına gelen AMP menüsünden gerekli ayarlamaları yapmamız gerekiyor.

Web Sitesindeki AMP Ayarları Nasıl Yapılır?

General kısmında logo ve Analytics ayarları bulunmaktadır. AMP için logonuzu ve Google Analytics kodunuzu bu kısımndan ekleyebilirsiniz.

Desing bölümünde AMP Tema rengini değiştirmeyecekseniz, yapmanız gereken pek bir şey yoktur. Eğer tema üzerinde renk düzenlemesi yapacaksanız, Launch Post Builder bölümünden temayı özelleştirebilirsiniz.

SEO bölümü Yoast SEO eklentisi ile uyumludur. Eğer Yoast SEO kullanıyorsanız, Add Meta Tags from Yoast ve Yoast Custom Description for AMP page ayarlarını ON olarak bırakın. Başka bir SEO eklentisi kullanıyorsanız veya hiçbir eklenti kullanmıyorsanız OFF olarak ayarlamalısınız.

Menu sekmesinden AMP sayfadaki menü ayarlamalarını yapıyoruz. Sitenin ana menüsünün pozisyonunu, AMP menü kısmında da olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Advertisement bölümünden AMP versiyon için Adsense veya diğer reklam ayarlamanızı yapabiliyorsunuz.

Single kısmı ise tekil yazı sayfalarındaki benzer yazıların sayısını, önceki ve sonraki yazıların gösterimi, sosyal medya paylaş butonları gibi seçeneklerin yer aldığı bölümdür.

Social bölümünden sosyal medya paylaşım butonlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Translation Panel kısmından ise İngilizce kısımları Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

AMP Social Share Extension Hatası ve Çözümü

AMP eklentilerini kurup, gereken ayarlamaları yaptıktan sonra bu linkten AMP sayfasının uyumluluğunu test edebilirsiniz.

Test sırasında sıkça karşılaşılan hatalardan biri şudur: ”The extension ‘amp-social-share extension .js script’ was found on this page, but is unused (no ‘amp-social-share’ tag seen). This may become an error in the future.”

Bu hatanın çözümü WP-Admin üzerinden Görünüm > AMP yolunu izliyorsunuz.

Sol menüden Tasarım’a tıklayarak Social Icons yazısının yanında klik simgesini kaldırıp, kaydediyorsunuz. Sorununuz çözülecektir.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
 • Google Analytics Nedir?

  Google Analytics, web sitenize kullanıcıların ne şekilde ziyarette bulundukları, nereden g…
 • Backlink Nedir?

  Herhangi bir web sitesine, kendi ürün, firma veya web sitesinin linkinin verilmesine backl…
 • Tanıtım Yazısı Nedir?

  Ziyaretçilerinizin ilgisini çeken, özgün içerikli ve düzgün bilgiler içeren, anlattığınız …
Daha Fazla: Webmaster

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…