Windows 10 platformunda son zamanlarda artan bu sorun bende bir güncelleştirme sonrası gerçekleşti.

Görev çubuğunda yer alan programlar haricindeki işlemler tıklanmaya cevap vermiyor. Örneğin başlat menüsüne tıklıyoruz ama açılmıyor keza arama bölümü ve tarih, pil, saat gibi kısımlarda da.

İnternete baktığımızda bu sorun ile alakalı çok fazla çözüm yolu buluruz. Önemli olan doğru çözüm yolunu uygulamak zira bu faydadan çok zararda getirebilir. Şahsen ben bu çözüm yolu ile sorunu aştım. Fakat size gene de diğer çözüm yollarındanda bahsedeceğim.

Öncelikle masaüstüne geliyoruz ve alt + f4 tuş kombinasyonunu yaparak Windows’u Kapat adında bir pencereyi açıyoruz. Bu tuş kombinasyonu çalışmazsa alt + f5 gibi f tuşlarını değiştirerek deneyebilirsiniz. Yüksek bir ihtimal alt + f4 olacaktır. Bu pencerede seçeneklerden Yeniden Başlat seçiyor ve Tamam diyerek işlemi başlatıyoruz.

Bilgisayarımız yeniden başlatıldıktan sonra görev çubuğu sorunundan büyük bir ihtimal kurtulmuş olacak.

Gelelim bu temiz çözüm yoluyla çalışmazsa ne yapacağınıza. İlk iş olarak yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Bunun için Bu Bilgisayar klasörüne ulaşmanız gerekiyor. Herhangi bir klasör açarak sol kısımdan bu klasöre ulaşabilirsiniz. Akabinde klasörün üst kısmında Ayarları Aç yazısına tıklayarak buradan Hesaplar sayfasına geçiş yapınız. Sol kısımdan Aile & diğer kişiler seçeneğiyle bir yönetici hesap ekleyiniz. Bilgisayarı yeniden başlatarak tekrar deneyiniz.

Başka bir çözüm yolu ise cmd ile çözmektir. Bunun için Win + R tuş kombinasyonuyla Çalıştır penceresine ulaşıyoruz. Burada cmd yazıp tamam diyerek cmd ekranına geliyoruz ve sfc /scannow yazıp tamam diyoruz. Bilgisayarınızdaki sistem dosyalarının uzunluğuna bağlı olarak tahminen uzun sürecek bir süreç içerisinde, tüm sistem dosyalarınız taranıyor ve onarılıyor.

Son çözüm yolu ise Microsoft’un sorun bul aracıdır. Buraya tıklayınız ve açılan sayfadaki dosyayı indirerek çalıştırınız. Ardından gerekli ilerlemeleri yaparak süreci izleyiniz. Bu çözüm yoluyla çözen kesimde oldukça fazla olduğunu belirtmeliyim.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: İşletim Sistemi

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…