Evolution Games ile yola çıkan WRC serisi, geçtiğimiz yıllarda bayrağı Kylotonn’a devretmiş ve özellikle de altıncı oyunuyla hafif hafif kıpırdanma sinyalleri vermişti. Elbette resmi WRC lisansına sahip olmanın avantajları kadar dezavantajları da var. Mesela hemen akla gerçek WRC etaplarında, gerçek WRC araçlarıyla yarışabilmek geliyor ama işin diğer taraftan bu lisanslı araçların sayısı gayet kısıtlı. Kylotonn da bunun farkında ki arkalarında kocaman difüzörleri ile asfaltı kazıyan 2017 model WRC canavarlarına, geçen yıla ait WRC araçlarını ve Romain Dumas’nın asfalt rallilerde hayli ses getirdiği, arkadan çekişli Porsche 911 RGT’yi eklemişler. JWRC ve WRC 2 araçlarını da dahil ettiğinizde 15 farklı araç ve 55 farklı livery sizi bekliyor oyunda. Sayı yeterli değil evet, ancak ne demiştik, lisans sahibi olmanın dezavantajları da var.

WRC 7’nin grafiklerinde bazı geliştirmeler söz konusu. Oyun, her ne kadar detaysız ve özensiz kokpit tasarımı ve başarısız ışıklandırmadan çekiyor olsa da, günışığı efektleri ve başarılı pist tasarımları ile beklentileri karşılamayı başarıyor. Oyundaki 13 adet rallide bazı Epic Stage’ler bulunmakta ve normalden daha uzun olan bu etapları (Dirt Rally’de bu uzun etaplardan bolca bulunmakta.) hasar görmeden ve aracı da servis alanındaki tamirlere ayrılan 45dk’lık süreyi tehlikeye atmayacak kadar az yıpratarak bitirmek önemli.

Zorluk seviyesi arttıkça rakiplerinizin hızından çok aldığınız hasar ve tamir süresi canınızı sıkıyor neticede.

2017 yılındaki yeni kuralların WRC araçlarını küçük birer Grup.B’ye çevirdiğini oyunda net olarak hissedebilmeniz mümkün. Bu yılın araçları müthiş hızlanıyor ve hızlı virajlardaki yol tutuşları da korkutacak kadar iyi. Aracın farklı zeminlere gösterdiği farklı tepkiler son derece iyi kotarılmış olsa da pistten on santim ayrıldığınız anda işler karışıyor. WRC 7’deki çevreyle etkileşim bir felaket, 3 santim kalınlığında bir korkuluk sopasına çarptığınız anda 900kg’luk araç çivilenmiş gibi orada kalıyor, bir virajı kestiğinizde aracınız saçma sapan tepkilerle tüm tutuşunu ve ağırlığını kaybediyor ve Korsika gibi pistlerden verim almanın olmazsa olmazı olan el freni mekanikleri de size yardımcı olmak yerine ekstra zaman kaybetmenize yol açıyor.

Oyunun kariyer modunda yola 180 beygir gücündeki, standarda yakın JWRC araçlarıyla çıkıyoruz ve ilk sezonda yarışacağınız 15 etap sizin için çok önemli bir antrenman fırsatı. WRC 2 araçları ve nihayet WRC araçları son derece hızlı ve teknik araçlar, özellikle asfalt etaplarda yolda tutmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden önceliğinizi “başınızı derde sokmamaya” vermenizi öneririm ki zamanla hızlanacağınızı fark edeceksiniz.

Oyunun multiplayer tarafı konusunda konuşulması gereken tek şey ise başarılı co-op modu. Ayrıca oyunun mod desteği olmayacağından hareketle içeriği bitirmenizin de pek uzun süreceğini sanmıyorum.

Nihayetinde WRC 7 hiç fena bir oyun değil ancak GT Sport ve Forza 7 gibi ağır topların çıkışı yaklaşırken feci bir zamanlama ile piyasaya çıktığını söylemem gerekiyor. Ralli seviyorsanız ve Dirt Rally’den sıkıldıysanız alın, aksi halde daha iyi alternatifler mevcut.


Daha Fazla İlişkili Makale
Daha Fazla: Erman Güneş
Daha Fazla: Oyun

Buna da Bakabilirsiniz:

Spotify Alternatifi Uygulamalar Hangileri

En iyi online müzik dinleme ve indirme uygulaması hangisidir? Android veya İos için kullan…